У Вищій раді правосуддя пояснили, навіщо закрили онлайн-трансляції

15:29, 12 ноября 2019
Суддів будуть притягати до відповідальності без онлайн-трансляцій: у Вищій раді правосуддя пояснили причини.
У Вищій раді правосуддя пояснили, навіщо закрили онлайн-трансляції
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Із вівторка, 12 листопада, онлайн-трансляції питань порядку денного засідань ВРП відбуватимуться за попереднім клопотанням та згодою учасників проваджень. Про це повідомила начальниця управління інформації та забезпечення комунікаційної діяльності у Вищій раді правосуддя Оксана Лисенко.

«Найперше — це виконання європейських рекомендацій. По-друге, захист персональних даних. По-третє, захист даних кримінальних проваджень тощо», — зазначиє Лисенко.

7 листопада ВРП затвердила новий Регламент своєї роботи. Як і судові установи, Вища рада правосуддя проводитиме онлайн-трансляції розгляду питань, але зараз — за клопотанням та погодженням сторін.

Зміст принципу гласності та відкритості діяльності ВРП полягає в:

  • забезпеченні кожній особі, справа якої розглядається в Раді, права брати участь у розгляді справи і знати про результати її розгляду;
  • особи, які бажають бути присутніми на засіданнях, і надалі безперешкодно за посвідченням допускатимуться до зали засідання;
  • порядок денний засідань, рішення Ради та її органів як і до цього публікуються на офіційному веб-сайті hcj.jov.ua , який доступний кожному громадянину;
  • усі рішення оприлюднюються.

Також Оксана Лисенко звернула увагу, що максимальна відкритість у роботі ВРП довгий час була предметом дискусії за участі європейських та міжнародних партнерів.

Відповідно до Київських рекомендацій щодо незалежності судочинства у Східній Європі, на Південному Кавказі та у Середній Азії та практики Європейського суду з прав людини, забезпечення авторитету правосуддя — це довіра, яку суди в демократичному суспільстві повинні вселяти обвинуваченим при розгляді кримінальних справ, а також усій широкій громадськості.

Наголошуючи на особливій ролі судової системи у суспільстві як гаранта справедливості й основоположної цінності в державі, в якій панує верховенство права, та яка має користуватися довірою суспільства для успішного виконання своїх функцій, ЄСПЛ стверджує, що може виникнути необхідність захистити цю довіру від руйнівних й, по суті, необґрунтованих посягань, особливо враховуючи ту обставину, що судді, які стали об’єктами критики, пов’язані обов’язком стриманості і мають утримуватися від відповіді на критику, повідомляє Лисенко.

Законодавство країн Європейського Союзу в основному передбачає закрите провадження щодо судді. Вважається, що дисциплінарне провадження має бути таємним, щоб не зашкодити авторитету судової влади, а вже результат такого провадження має бути публічним і підлягає оприлюдненню.

Відповідно до висновків експертів, онлайн-трансляція засідань Ради та її органів має відбуватися лише за наявності відповідного клопотання сторін у справі, за результатами розгляду якого Рада має ухвалити відповідне рішення.

Водночас слід зазначити, що у Висновку №10 (2007) КРЄС до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо судової ради на службі суспільства вказано, що судова рада також зобов’язана уникати будь-якого зовнішнього тиску політичного, ідеологічного чи культурного характеру, гарантувати необмежену свободу суддів вирішувати справи безсторонньо, відповідно до їхнього сумління та тлумачення фактів відповідно до чинних правових норм.

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» повідомляла, що Вища рада правосуддя затвердила зміни до Регламенту ВРП

Крім того, ми писали, що Вища рада правосуддя розглянула питання про звільнення суддів

Також відомо, що ВРП звернулась до ГПУ з приводу виявлення відеокамери у кабінеті судді.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде