Комітет Ради схвалив законопроект про передачу Вищій раді правосуддя повноважень ВККСУ

15:10, 17 декабря 2020
Вища рада правосуддя тимчасово проводитиме і завершуватиме конкурси, оголошені ВККСУ 5 серпня 2019 року.
Комітет Ради схвалив законопроект про передачу Вищій раді правосуддя повноважень ВККСУ
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Комітет Верховної Ради України з питань правової політики рекомендував парламенту прийняти законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Закону України «Про Вищу раду правосуддя» щодо завершення конкурсних процедур на зайняття посад суддів місцевих судів» (№ 4229). Про це повідомляє сайт ВРП.

Народні депутати – автори законопроєкту вважають, що проєкт закону, яким ВРП тимчасово передаються повноваження ВККСУ стосовно проведення та завершення спеціальної перевірки, оголошення, проведення та визначення результатів конкурсів для кандидатів, які відповідають вимогам, передбаченим абзацами третім та сьомим пункту 13 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя», сприятиме ліквідації кадрового дефіциту у судах, зумовленого зупиненням роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Законопроєктом передбачено, що Вища рада правосуддя тимчасово, до дня формування повноважного складу ВККСУ, проводитиме і завершуватиме конкурси, оголошені ВККСУ 5 серпня 2019 року, серед кандидатів на посаду судді місцевого суду, які відповідають вимогам абзаців третього та сьомого пункту 13 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» і звернулися із заявами про участь в оголошених конкурсах. Положення законопроєкту стосуються 28 кандидатів на зайняття посад суддів, які подали заяви про участь в оголошеному ВККСУ конкурсі на зайняття 35 вакантних посад суддів місцевих судів, та 8 кандидатів, які подали заяви про участь в оголошеному ВККСУ конкурсі на зайняття 7 вакантних посад суддів місцевих загальних судів Донецької та Луганської областей.

Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко під час засідання Комітету зазначив, що з огляду на потребу невідкладного реагування на проблеми, які виникають через нестачу кадрів у судах, ВРП у межах повноважень, які будуть визначені законодавцем, у міру своїх можливостей і сил готова здійснювати всі без винятку процедури, які стосуються конкурсів на заміщення вакантних посад.

Голова ВРП нагадав, що вже зараз відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо відрядження суддів та врегулювання інших питань забезпечення функціонування системи правосуддя в період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України» (№ 679) Рада без рекомендації чи подання ВККСУ вносить Президентові України подання про призначення на посаду судді, повноваження якого припинилися у зв’язку із закінченням строку, на який його було призначено, якщо колегією ВККСУ було визнано суддю таким, що відповідає займаній посаді, а також відряджає суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.

Під час обговорення законопроєкту Андрій Овсієнко зауважив, що, надаючи ВРП повноваження щодо проведення конкурсу на заміщення вакантних посад суддів, доцільно було б передбачити відповідні інструменти для виконання цих повноважень, зокрема надати Раді право затверджувати положення про конкурсні процедури.

Андрій Овсієнко також звернув увагу, що у консультативному висновку ВРП містяться певні застереження щодо запропонованих законопроєктом новел. Зокрема, зауваження викликала пропозиція проводити окремий конкурс для кандидатів на посаду судді, які за результатами кваліфікаційного іспиту, складеного до набрання чинності Законом України № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», набрали менше 75 відсотків максимально можливого бала кваліфікаційного іспиту, без повторного складання кваліфікаційного іспиту. На думку ВРП, таких підхід може розглядатись як дискримінація стосовно кандидатів, які повторно склали кваліфікаційний іспит відповідно до вимог закону, та стосовно кандидатів на посаду судді, добір яких здійснювався згідно із чинним законодавством, оскільки створюються нерівні можливості для зайняття вакантної посади судді.

За результатами розгляду вказаного проєкту закону члени Комітету вирішили рекомендувати парламенту прийняти законопроєкт за основу і в цілому з урахуванням пропозицій Комітету (щодо надання ВРП повноваження затверджувати положення про конкурс).

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» аналізувала законопроект 4229.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій

Ответственности за нарушение правил военного учета не избежать – эфир на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Ответственности за нарушение правил военного учета не избежать – эфир на Право ТВ
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
 • Олександр Карташов
  Олександр Карташов
  суддя Луганського апеляційного суду
 • Тетяна Стрелець
  Тетяна Стрелець
  суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
 • Олена Фаріонова
  Олена Фаріонова
  заступник голови Миколаївського апеляційного суду