«А можна іншого суддю»: підстави для відводу (самовідводу) - роз’яснює суд

16:03, 25 марта 2021
Щоразу у кожному засіданні суддя запитує у сторін, чи довіряють вони складу суду. Це важлива умова подальшого слухання справи, адже людина, яка з певних причин (суб’єктивних чи об’єктивних) не вірить у справедливий судовий процес, навряд чи сподіватиметься, що справа розглядатиметься об’єктивно та неупереджено.
«А можна іншого суддю»: підстави для відводу (самовідводу) - роз’яснює суд
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Щодня десятки разів у Хмільницькому міськрайонному суді лунає фраза «Я довіряю складу суду». Хоча трапляються поодинокі випадки, коли громадяни не бажають, щоб справа, яка розподілена автоматичним розподілом справ, слухалась у того чи іншого судді. Тоді подається заява про відвід судді. Пресслужба Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області у статті для «Судово-юридичної газети» роз’яснює підстави для відводу (самовідводу).

Фактично, відвід – це передбачений Законом механізм забезпечення об'єктивності та неупередженості судді. Якщо людина має обгрунтований сумнів, що справа розглядатиметься якимось конкретним суддею неупереджено, то вона має право подати заяву на відвід. Також суддя має право заявити самовідвід у певній справі, якщо є фактори, які впливають на його об'єктивність.

 Підстави, за наявності яких суддя не може брати участі в розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу):

  • суддя за певних обставин вже міг скласти певні висновки по справі (для прикладу, який брав участь у кримінальному провадженні в суді першої інстанції, не має права брати участь у цьому ж провадженні в судах апеляційної та касаційної інстанцій, а також у новому провадженні після скасування вироку першої інстанції);
  • під час попереднього розгляду справи він брав участь у процесі як свідок, експерт, представник або раніше надавав (наприклад, як адвокат) правничу допомогу стороні по справі;
  • суддя прямо чи побічно зацікавлений у розгляді справи (потрібно навести докази, а не просто зауважувати, що суддя Вам не подобається);
  • він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших осіб, які беруть участь у справі;
  • було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
  • якщо є інші обставини, які викликають сумнів в об'єктивності та неупередженості судді.

Також до складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї або близькими родичами між собою.

В історії судової практики вистачає випадків, коли сторони свідомо зловживають своїм правом на відвід та заявляють його безпідставно, аби «затягнути» судовий процес або ж з інших, відомих їм мотивів. У таких випадках суд зобов’язаний вживати заходів щодо запобігання зловживання процесуальними правами та може залишити заяву без розгляду або накласти штраф. У свою чергу, суддю, який умисно або внаслідок недбалості, порушив правила щодо відводу (самовідводу) чекає дисциплінарна відповідальність.

Кожен має право на справедливий та відкритий розгляд справи незалежним та безстороннім судом. Якщо з якихось причин людина сумнівається, що саме з конкретним суддею її справа буде розглянута справедливо, то варто подумати про відвід. Суддя ж, знаючи досконало законодавство України, сам заявить самовідвід, якщо для цього є об’єктивні причини.

Варто додати, що відводи можуть бути заявлені не лише судді, а й іншим учасникам судового процесу (наприклад, секретарю судового засідання, перекладачу, експерту або прокурору, дізнавачу, слідчому).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду