Підстави для задоволення заяви про забезпечення доказів: висновок ВП ВС

10:56, 16 мая 2019
Велика Палата Верховного Суду дала роз’яснення щодо процесуального механізму забезпечення доказів.
Підстави для задоволення заяви про забезпечення доказів: висновок ВП ВС

Процесуальний механізм забезпечення доказів, зокрема шляхом їх витребування, призначений для того, щоб отримати/зберегти ті докази, щодо яких існують достатні підстави вважати, що з часом їх може бути безповоротно втрачено. Ризик такої втрати повинен ґрунтуватися на об’єктивних фактах.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглянувши заяву позивача про забезпечення доказів шляхом їх витребування у Вищої ради правосуддя.

Заявник, зокрема, зазначив, що має намір оскаржити рішення ВРП, однак за його письмовою заявою копії витребовуваних документів йому не надали. З поcиланням на ч. 5 ст. 122 та ч. 7 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України заявник зауважив, що з огляду на стислий строк (один місяць) звернення до суду у справах щодо проходження публічної служби і необхідність долучення до позовної заяви копії індивідуального акта, який він має намір оскаржити, ненадання ВРП копій документів істотно порушує його конституційне право на звернення до суду.

Колегія суддів дійшла висновку, що заява про забезпечення доказів шляхом витребування документів, які просить заявник, задоволенню не підлягає у зв’язку з таким.

Верховний Суд, проаналізувавши положення статей 114, 115 КАС України у зіставленні з вимогами заявника, зазначив, що процесуальний механізм забезпечення доказів — це не лише спосіб здобути докази, які стосуються предмету доказування і мають значення/потрібні для вирішення справи, але насамперед спосіб одночасно запобігти їх ймовірній втраті у майбутньому. Щодо останнього, то ризик такої втрати має ґрунтуватися на об’єктивних фактах. Тільки в сукупності усіх наведених умов суд може вжити заходів для забезпечення доказів.

Суд також зазначив, що неможливість на дату звернення до суду отримати і долучити до позову копії акта індивідуальної дії, який є предметом оскарження, є підставою заявити одночасно з цим позовом клопотання про витребування цих доказів, навівши відповідні мотиви того, чому не вдалося отримати спірне рішення самостійно (відповідно до ст. 114 КАС України).

З ухвалою Верховного Суду від 2 травня 2019 року у справі № Зд/9901/2/19 можна ознайомитися за посиланням

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Велика Палата ВС висловилась щодо права на доступ до публічної інформації.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Кто «обкакался»: Украина или МВФ, и что с судебной реформой – мнение народных депутатов
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Алексей Плахов
  Алексей Плахов
  судья Восточного апелляционного хозяйственного суда
 • Оксана Чус
  Оксана Чус
  судья Центрального апелляционного хозяйственного суда
 • Олег Билоус
  Олег Билоус
  судья Кассационного административного суда Верховного Суда
 • Анатолий Радчук
  Анатолий Радчук
  судья Одесского окружного административного суда
загрузка...