Касаційні фільтри у цивільних справах: плюси та мінуси останніх законодавчих змін

15:02, 15 мая 2020
Суддя КЦС ВС Дмитро Луспеник детально проаналізував Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX.
Касаційні фільтри у цивільних справах: плюси та мінуси останніх законодавчих змін
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Секретар Пленуму Верховного Суду, суддя Касаційного цивільного суду у складі ВС Дмитро Луспеник під час вебінару, організованому Верховним Судом, Асоціацією розвитку суддівського самоврядування та Асоціацією правників України, зазначив, що застосування ВС нових касаційних фільтрів на початковому етапі не має бути формальним. Про це повідомив Верховний Суд.

Захід, проведений 14 травня 2020 року, був присвячений останнім законодавчим нововведенням щодо запровадження касаційних фільтрів.

Доповідач розповів про призначення касаційного перегляду справ, що таке касаційні фільтри, які існують міжнародно-правові акти та практика європейського законодавства щодо запровадження касаційних фільтрів, а також які касаційні фільтри запроваджено в Україні і як наша держава йшла до їх запровадження. Він пояснив, чому касаційні фільтри є обов’язковим елементом самообмеження юрисдикції ВС та яким умовам вони повинні відповідати, щоб не порушувати вимог Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Дмитро Луспеник детально проаналізував Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» (набрав чинності з 8 лютого 2020 року), неофіційна назва якого – «закон про касаційні фільтри».

Зокрема, доповідач розповів про умови застосування нових касаційних фільтрів, зазначив про недоліки законодавства через оціночні терміни та надмірно великий розсуд судді ще на стадії допуску касаційної скарги, що може негативно вплинути на реалізацію принципу верховенства права.

Не оминув доповідач і проблеми неоднакової судової практики на початковому етапі застосування нових касаційних фільтрів, які, крім суб’єктивного моменту, є наслідком законодавчої дихотомії. У зв’язку з цим Дмитро Луспеник звернувся до суддів ВС з проханням на початковому етапі застосування нових касаційних фільтрів не застосовувати їх формально.

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» писала, як Президент оновив Кодекс адміністративного судочинства.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Действительно ли 2 млн человек рискуют оказаться в розыске в результате нового закона о мобилизации – прямой эфир
Telegram канал Sud.ua
Действительно ли 2 млн человек рискуют оказаться в розыске в результате нового закона о мобилизации – прямой эфир
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Данило Гетманцев
    Данило Гетманцев
    голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики
  • Михайло Ніколаєв
    Михайло Ніколаєв
    суддя Господарського суду Чернівецької області
  • Сергій Чванкін
    Сергій Чванкін
    голова Київського районного суду м. Одеси