Застосування позовної давності при розгляді заяв кредиторів із грошовими вимогами до боржника: постанова КГС ВС

21:05, 1 декабря 2021
КГС ВС сформулював важливий висновок.
Застосування позовної давності при розгляді заяв кредиторів із грошовими вимогами до боржника: постанова КГС ВС

Ухвалою Господарського суду Одеської області у справі № 916/4644/15 про банкрутство ТОВ «Південбуд», яке перебуває у процедурі розпорядження майном, визнано вимоги конкурсного кредитора ТОВ «Гросс» до боржника та включено їх до реєстру вимог кредиторів, - передає офіційний сайт ВС.

Південно-західний апеляційний господарський суд скасував ухвалу суду першої інстанції та ухвалив нове рішення, яким відмовив у визнанні кредиторських вимог ТОВ «Гросс» через сплив позовної давності, про застосування якої заявлено учасниками справи та розпорядником майна боржника.

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду скасував ухвалені судові рішення і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції в частині розгляду заяви ТОВ «Гросс» про визнання кредиторських вимог до боржника.

З метою формування єдиної судової практики щодо застосування позовної давності за заявою сторони (кредитора) у справі про банкрутство відповідно до ч. 3 ст. 267 ЦК України КГС ВС сформулював такий висновок.

У справі про банкрутство при розгляді кредиторських грошових вимог до боржника застосовуються загальні норми цивільного законодавства про позовну давність, визначені у главі 19 «Позовна давність» ЦК України.

Тлумачення частин п’ятої, шостої ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (частин п’ятої, шостої ст. 45 КУзПБ, введеного в дію 21 жовтня 2019 року) у взаємозв’язку зі ст. 256, частинами третьою, четвертою ст. 267 ЦК України свідчить, що стороною, яка може зробити заяву про застосування позовної давності під час розгляду грошових вимог кредитора в процедурі розпорядження майном боржника, варто вважати інших кредиторів, боржника та розпорядника майна боржника.

Кредитор наділений правом звернутися до суду із заявою про застосування позовної давності під час розгляду грошових вимог кредиторів у процедурі розпорядження майном боржника за таких умов:

1) у разі розгляду заявлених вимог кредиторів до боржника в період дії Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у редакції від 19 січня 2013 року – з моменту визнання його вимог боржником чи господарським судом;

2) у разі розгляду заявлених вимог кредиторів до боржника в період дії КУзПБ – з моменту подання ним заяви про визнання грошових вимог до боржника.

У зв’язку з неповним дослідженням зібраних у справі доказів, що мають значення для вирішення питання про застосування позовної давності у справі, а також про наявність/відсутність підстав переривання, зупинення перебігу позовної давності та визнання поважними причин пропуску ТОВ «Гросс» позовної давності за заявленими ним кредиторськими вимогами до боржника, попередні судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.

Детальніше з текстом постанови КГС ВС від 9 вересня 2021 року у справі № 916/4644/15 можна ознайомитися за посиланням.

Раніше ми писали, що в Україні створять Реєстр керівників юридичних осіб-боржників.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Ирина Венедиктова подпишет документ об оценке эффективности деятельности прокурора, ПРЯМОЙ ЭФИР
Ирина Венедиктова подпишет документ об оценке эффективности деятельности прокурора, ПРЯМОЙ ЭФИР
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Андрій Гайченко
  Андрій Гайченко
  заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби
 • Володимир Бондаренко
  Володимир Бондаренко
  заступник Київського міського голови — секретар Київради
 • Геннадій Бершов
  Геннадій Бершов
  суддя Другого апеляційного адміністративного суду
 • Тетяна Матієк
  Тетяна Матієк
  суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
 • Ярослав Романюк
  Ярослав Романюк
  голова Верховного Суду України в 2013–2017 рр.
загрузка...