У КУпАП пропишуть штрафи за порушення комендантської години: внесено законопроект

19:43, 13 липня 2022
Раніше «Судово-юридична газета» писала, що зараз у КУпАП немає чіткої регламентації відповідальності за порушення комендантської години – а 12 липня у Верховній Раді з'явився законопроект, яким запроваджується така відповідальність.
У КУпАП пропишуть штрафи за порушення комендантської години: внесено законопроект
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Нещодавно «Судово-юридична газета» детально аналізувала практику судів Києва щодо того, що буде, якщо порушити норми про комендантську годину (читайте за посиланням).

Як зазначало наше видання, ні Кримінальний кодекс, ні Кодекс про адміністративні правопорушення не передбачають прямої кримінальної чи адміністративної відповідальності за порушення комендантської години.

У результаті поліцейські складають на порушників комендантської години протоколи за ст. 185 (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону, військовослужбовця) КУпАП.

Ця стаття передбачає штраф у розмірі від 136 до 255 гривень або громадські роботи терміном від 40 до 60 годин, а також можливість залучення до виправних робіт строком від 1 до 2 місяців. Крім того, за порушення цієї статті можливе й застосування адміністративного арешту на строк до 15 діб.

У разі ж чинення порушником комендантської години активного опору поліції іноді реєструються кримінальні провадження за ст. 342 (опір представнику влади, співробітнику правоохоронного органу, члену громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону або військовослужбовцю) Кримінального кодексу.

А вчора, 12 липня, у Верховній Раді зареєстровано законопроект 7553 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запровадження адміністративної відповідальності за порушення комендантської години в умовах дії воєнного стану».

Депутати пропонують ввести до КУпАП нову статтю 210-2 «Порушення комендантської години в умовах дії воєнного стану».

Відповідно до неї порушення комендантської години, тобто перебування у певний період доби, під час дії військового стану, на вулицях та в інших громадських місцях або рух транспортних засобів, без спеціально виданих перепусток чи посвідчень, - тягне за собою попередження або накладення штрафу від 510 до 850 грн.

Ті ж дії, вчинені особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за таке саме порушення, - штраф від 1700 до 3400 грн.

Чим доводять автори

Автори законопроекту – Ганна Скороход, Олександр Юрченко та ін. пояснюють необхідність проекту таким.

«Статтею 8 Закону «Про правовий режим військового стану» від 12.05.2015 року закріплено заходи правового режиму військового стану, серед яких передбачено можливість запроваджувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину.

На виконання зазначеного Закону Кабінетом міністрів було прийнято постанову від 08.07.2020 № 573 «Питання запровадження та здійснення деяких заходів правового режиму військового стану», якою затверджено Порядок здійснення заходів при введенні комендантської години та встановленні спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де запроваджено військовий стан.

Відповідно до п. 4 Порядку запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування здійснюється лише за наявності реальної загрози життю та безпеці осіб, інтересам суспільства чи держави, а також для забезпечення громадського порядку.

Враховуючи, що режим комендантської години в умовах воєнного стану до 24.02.2022 року не було запроваджено на території України, відповідальність за порушення відповідних обмежень відсутня у чинних нормативно-правових актах.

Метою законопроекту є запровадження адміністративно-делікатних підстав притягнення до адміністративної відповідальності за порушення комендантської години.

Законопроектом пропонується запровадити притягнення до адміністративної відповідальності осіб, які вчинили порушення комендантської години, що охоплюватиметься складом правопорушення за ст. 210-2 КУпАП (Порушення комендантської години в умовах дії військового стану).

Законопроект також містить процесуальні норми, якими визначаються суб'єкти складання протоколів про адміністративні правопорушення (Національна поліція, Державна прикордонна служба України) та суб'єкти розгляду справ та винесення ухвал (ст. ст. 222, 222-1 КУпАП)», - повідомляють автори.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Автор: В'ячеслав Хрипун

Автор: Автор:
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Олександр Прилипчук
    Олександр Прилипчук
    суддя Сумського окружного адміністративного суду