Законопроект про Конституційний Суд прийнятий за основу

11:42, 22 червня 2017
Верховна Рада України прийняла за основу законопроект №6427-д «Про Конституційний Суд України».
Законопроект про Конституційний Суд прийнятий за основу
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Народні депутати віддали 231 голос за законопроект №6427-д «Про Конституційний Суд України».

Законопроектом визначається, що до складу суду входять 18 суддів, встановлюються вимоги до нього та конкурсний порядок відбору суддів КСУ. Відзначається, що в складі суду діють Велика палата, два сенати і шість колегій.

Також, зокрема, пропонується встановити можливість громадянам безпосередньо скаржитися в КСУ.

Основними завданнями законопроекту є:

 • створення на законодавчому рівні умов для реалізації права на конституційну скаргу — нового введеного Конституцією України додаткового національного засобу правового захисту прав особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні по її справі закон України суперечить Конституції України;
 • законодавче закріплення нової організаційної структури Конституційного Суду України, яка дасть можливість ефективно реалізовувати КСУ свої повноваження;
 • законодавче закріплення автономності Конституційного Суду України від системи судів, які здійснюють правосуддя.

Проектом пропонується нова організаційна структура Конституційного Суду України:

 • велика палата діє у складі всіх суддів Конституційного Суду України та вирішує питання у справах за конституційними поданнями та конституційними зверненнями;
 • два сенати Конституційного Суду України, кожен з яких діє в складі дев'яти суддів і розглядає питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) законів (їх окремих положень) по конституційній скарзі особи. Сенат суду діє, як Конституційний Суд України; Постанови Сенату Конституційного Суду України про відмову у відкритті конституційного провадження у справах за конституційними скаргами є остаточними;
 • шість колегій суддів, кожна з яких діє в складі трьох суддів. До повноважень колегії суддів Конституційного Суду України належить вирішення процесуальних питань. Ухвала про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою, винесена трьома суддями колегії суддів Конституційного Суду України, є остаточною. Це дасть можливість зменшити навантаження на КСУ і забезпечити надходження на його розгляд обґрунтованих конституційних скарг, які відповідають критеріям прийнятності.

При розгляді конституційної скарги Конституційний Суд України може видати забезпечувальний наказ, який є новим інститутом вжиття заходів захисту прав людини у виняткових випадках. Підставою для забезпечення конституційної скарги є необхідність попередити незворотні наслідки, які можуть настати в зв'язку з виконанням остаточного судового рішення.

Передбачена можливість відстрочки втрати чинності акту (його окремих положень), який визнано неконституційним.

У законопроекті вказується, що за неповагу до Конституційного Суду України з боку перекладача, свідка, фахівця, експерта, інших учасників конституційного провадження, залучених Конституційним Судом України до участі в справі, яка виразилася в злісному ухиленні від явки на засідання, пленарне засідання Сенату, Палати Конституційного Суду України або в непідкоренні цих та інших осіб розпорядженням головуючого або в порушенні порядку під час таких засідань, а також здійсненні будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до Конституційного Суду України, карається штрафом від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 грн до 1700 грн).

Також ненадання інформації або надання завідомо недостовірних документів, матеріалів, іншої недостовірної інформації на запит судді Конституційного Суду України, Колегії суддів, Сенату, Палати Конституційного Суду України тягнуть за собою штраф від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 грн до 1700 грн). Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн до 3400 грн).

Детальніше з пропонованими змінами можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, 7 червня 2017 року у Верховній Раді був зареєстрований проект Закону №6427-д «Про Конституційний Суд України».

Ініціаторами законопроекту виступили народні депутати Руслан Князевич, Сергій Алєксєєв, Леонід Ємець, Ігор Алексєєв, Олександр Черненко, Роман Романюк, Андрій Помазанов, Олександр Грановський, Валерій Писаренко, Юрій Македон.

Закон про мобілізацію: наслідки для військовозобов’язаних, що буде з відстрочкою
Telegram канал Sud.ua
Закон про мобілізацію: наслідки для військовозобов’язаних, що буде з відстрочкою
Сьогодні день народження святкують
 • Володимир Келеберда
  Володимир Келеберда
  заступник голови Окружного адміністративного суду міста Києва
 • Анна Кузьменко
  Анна Кузьменко
  суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
 • Андрій Місінкевич
  Андрій Місінкевич
  суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області
 • Світлана Чудних
  Світлана Чудних
  суддя Харківського окружного адміністративного суду
 • Олександр Журавльов
  Олександр Журавльов
  суддя Одеського апеляційного суду