Ситуація з коронавірусом: українцям дали низку порад

18:14, 12 марта 2020
Громадянам детально пояснили деякі нюанси.
Ситуація з коронавірусом: українцям дали низку порад
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Вчені зараз дуже активно проводять дослідження та аналіз щодо розповсюдження коронавірусу COVID-19, тому українцям дали низку порад щодо цієї проблеми. Інформацію оприлюднив біофізик Олександр Іванов на своїй сторінці у Facebook.

«1. Слідкувати за поширенням вірусу COVID-19 у світі можна за цим посиланням. Майте на увазі, що ці цифри – лише офіційно підтверджені хворі.

2. Ще донедавна мейнстрімні медіа в США та інших країнах говорили про те, що ця епідемія коронавірусу – як звичайний грип і нічого хвилюватися. Цю тезу повторює багато моїх знайомих і навіть колег. Але це не так. Для розуміння поширення будь-якої епідемії критичними значеннями є R0 та смертність. R0 отримуємо з рівняння N(t+1) = R0* N(t).

Іншими словами, скільком людям в середньому передасть хворобу заражена людина. Іншими словами, R0 – це заразність. Звичайний сезонний грип має R0=1,3, для COVID-19 R0=2-3. Тобто цей коронавірус приблизно удвічі заразніший за звичайний грип. Смертність від звичайного грипу в США 0,05%-0,1% (див. інфографіку № 1 та посилання), тоді як в COVID-19 смертність оцінюється в 1-3%, тобто як мінімум на порядок вища. Див. посилання та інфографіку № 1.

Інфографіка № 1. На цьому графіку горизонтальна вісь – це R0 (скільки в середньому одна людина заражає інших людей). Вертикальна вісь – смертність (зверніть увагу, що шкала логарифмічна).

Такі показники заразності і смертності не є чимось особливим. Багато хвороб має вищий R0, зокрема вітрянка, кір, поліомієліт. А багато хвороб має вищу смертність, зокрема пташиний (~55%) і іспанський грип (~10%), Ебола (~50%) тощо. Що робить COVID-19 таким небезпечним – це комбінація R0 і смертності.

Див. інтерв'ю американського лікаря Річарда Хатчета, який очолює розробку вакцини проти COVID-19.

Щоб оцінити масштаб COVID-19 у порівнянні абсолютної та відсоткової смертності з хворобами SARS, MERS, Nipah та Ебола, дивіться таблицю:

 1. Більшість експертів-епідеміологів сходяться на тому, що COVID-19 стане глобальною пандемією, і у світі захворіє 30-70% людей. Ну і що, скажете ви. Від грипу теж багато помирає за рік. Так, за оцінками WHO від грипу помирає 290 000-650 000 людей. А від COVID-19 за смертності вище у 10 разів і заразності вищої у два рази смертність становитиме 6-12 млн. Але і це ще не все.

Смертність від COVID-19 дуже нерівномірно розподілена за віком (див. графік на картинці). До 30 років ймовірність померти доволі низька, далі вона швидко зростає з віком. У віці 70-79 років – 13,21%, у віці 80+ – 24,5%. Також у зоні ризику люди з ослабленим імунітетом та хронічними хворобами. Див. графік № 3.

 1. Зокрема, Американська асоціація лікарень США має ось такі прогнози щодо епідемії COVID-19 в США за припущення R0=2,5 і смертності 0,5%. Захворіє 30-40% американців, що становить 96 млн, з них помре 480 тис., 4,8 млн людей потрапить в лікарню, 1-2% буде необхідна реанімація, що становить 1,9 млн. Див. дані на зображенні № 4.

Оцінка серйозності епідемії COVID-19 Американською асоціацією госпіталів в США. ICU – intensive care unit (реанімація), CFR – case fatality rate (смертність).

 1. Але найгірше ось що. У Китаї раніше і поза Китаєм зараз відбувається експоненційна фаза росту кількості хворих, зокрема це яскраво проявляється в Італії та в Ірані. Ну і що, скажете ви. Все одно всі захворіють, чому турбуватися?

Проблема полягає в тому що 5-20% випадків COVID-19 вимагають госпіталізації, 1-3% вимагають реанімації: кисневої маски в лікарні, або вентиляції легень. Серед 80-90% не важких форм – це може бути і легка форма застуди, а може бути і пневмонія, але яка не потребує реанімації. Якщо не боротися з поширенням COVID-19 на ранніх етапах – може настати колапс медичної системи. А саме, кількість хворих на певний час перевищить кількість місць в лікарнях, закінчаться ліжка і апарати вентиляції легень в реанімації. Ліжок не буде також і для хворих на інші хвороби, не пов'язані з коронавірусом.

Більше того, медичний персонал попри заходи безпеки теж почне заражатися і буде лікуватися вдома в кращому випадку. Отже, менше лікарів і медсестер на одного хворого. За цих умов кількість людей, які помруть від COVID-19 та інших хвороб буде значно вищою, ніж могло б бути.

Репортаж з Італії про проблеми лікарень. Див. ілюстративну інфографіку № 5.

Жовта крива – це ріст і падіння кількості хворих без проактивних дій до початку епідемії. Фіолетова крива – з проактивними діями. Горизонтальна лінія – ємність лікарень.

Криві на графіку № 6 – це смертність від пневмонії і грипу у 1918 році у Філадельфії і Сент-Луїсі. Філадельфія не скасовувала публічні заходи і навіть провела великий парад, а Сент-Луїс скасував. Результати бачите самі. Колапс медичної системи спостерігався у Вухані коли лікарі масово хворіли, деякі помирали, хворі і мертві люди знаходилися в одному приміщенні.

 1. Експоненційне зростання кількості хворих і можливий колапс медичної системи також призведе до більш агресивних дій, зокрема карантину міст і цілих областей, сильному падінні економіки, як ми це бачимо в Китаї, Італії та Ірані, і ймовірно побачимо в інших країнах. Але цього всього в Україні ще можна уникнути. В цьому випадку, на наше щастя в Україну мало хто їздить і літає. Тому в нас поки мало хворих. Тому в нас є всі шанси щоб епідемія розгорталася не так швидко як в інших країнах і таким чином зберегти велику кількість життів і економіку.

Отже, що може зробити кожен з нас:

 1. Ретельно мийте руки з милом 20-30 секунд. Мило краще за антисептик. Мило руйнує ліпідну мембрану вірусу, вбиваючи його і фізично змиває віруси з рук. Якщо немає мила – використовуйте антисептик.
 2. Обмежити соціальні контакти. Якщо можете – працюйте з дому, уникайте публічного транспорту, відвідування публічних заходів. Організаторам варто задуматися про скасування публічних заходів.
 3. Не потискайте руки коли вітаєтеся. Знаю, що в Україні це важлива "чоловіча" традиція, але спробуйте стримувати себе.
 4. Намагайтеся не торкатися обличчя і носа.
 5. Якщо захворіли – лишайтеся вдома.
 6. Якщо буде спалах епідемії в Україні, я б все ж рекомендував носити маски у публічних місцях. Але не звичайні медичні маски, а маски класу N95 чи N99 (це класи антивірусних медичних масок) із рівнем захисту FFP3 (найвищий). Хворим обов'язково потрібно в публічних місцях носити хоч якусь маску. Нагадую, маска ефективна 2-8 годин.
 7. Не панікуйте! Не треба кидати камінням в автобуси, палити лікарні, скуповувати сіль, гречку і туалетний папір. В деяких країнах як то Австралія і США, паніка чомусь вилилася у скуповування туалетного паперу», — йдеться у повідомленні.

Крім того, «Судово-юридична газета» повідомляла, що Денис Шмигаль пояснив введення карантину в Україні.

Разом з тим у КМДА розповіли про закупівлю експрес-тестів на коронавірус.

Нагадаємо, що 12 березня почали діяти обмеження через коронавірус. 

У свою чергу, киянам показали, як порожніють полиці в магазинах. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Закон об усилении мобилизации: военный учет и другие изменения для украинцев за границей
Telegram канал Sud.ua
Закон об усилении мобилизации: военный учет и другие изменения для украинцев за границей
Главное о суде