Влада запускає реформу місцевого самоврядування: з’явився законопроект про децентралізацію

11:41, 16 декабря 2019
Зеленський пропонує запровадити посади префектів, які здійснюватимуть адміністративний нагляд за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування.
Влада запускає реформу місцевого самоврядування: з’явився законопроект про децентралізацію
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

На сайті Верховної Ради з’явився текст законопроекту №2598 від 13.12.2019 "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)", внесений Президентом України. Президент України визначив його як невідкладний. Законопроект стосується виключно змін до Конституції.

Які зміни чекають на українців, розбиралася «Судово-юридична газета».

Якщо такий закон буде ухвалений, він змінить систему місцевого самоврядування та частково адміністративно-територіальний устрій.

На думку Президента, чинна модель організації влади на місцях, закріплена у Конституції України, зберігає рівень надмірної централізації влади, ознаки одержавлення місцевого самоврядування, порушує принципи його компетенційної автономії, повноти, організаційної самостійності, матеріальної та фінансової спроможності. Внаслідок цього місцеве самоврядування фактично підміняється централізованим механізмом державного управління через місцеві державні адміністрації. Такий стан дестабілізує ситуацію в регіонах, негативним чином позначається на їх соціально-економічному становищі.

Змінюються окремі положення Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою. Зокрема, пропонується запровадити такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим. Громада є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України. 

Передбачається законодавче врегулювати питань адміністративно-територіального устрою України, зокрема порядок  утворення, ліквідації, встановлення та зміни меж, найменування і перейменування громад, округів, областей, а також порядку утворення, найменування і перейменування та віднесення поселень (сіл, селищ, міст) до відповідної категорії.

Закріплюється, що зміна меж, найменування і перейменування громад та поселень здійснюється з урахуванням думки їх мешканців у порядку, визначеному законом.

Змінами до розділу XI «Місцеве самоврядування» пропонується закріплення місцевого самоврядування як права та спроможності громади безпосередньо або через органи та її посадових осіб вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. При цьому громада визначається як первинний суб'єкт місцевого самоврядування і юридична особа.

На конституційному рівні закріплюється право громади на безпосереднє здійснення місцевого самоврядування шляхом виборів, місцевих референдумів, місцевих ініціатив та в інших формах, визначених законом.

Передбачається утворення представницьких і виконавчих органів місцевого самоврядування. Окружна, обласна ради, їх виконавчі комітети стануть органами місцевого самоврядування. З’явиться посада голови громади.

Пропонується на конституційному рівні визначити, що право голосу на виборах голови громади, депутатів ради громади мають мешканці відповідної громади, які постійно проживають на території громади, досягли на день проведення виборів вісімнадцяти років і не визнані судом недієздатними. Передбачено скорочення до чотирьох років строку повноважень голови громади, депутатів ради громади, окружної й обласної рад, обраних на чергових виборах.

Закріплюється, що обрання голови окружної і обласної ради відбувається на основі ротації. При цьому строк повноважень голови окружної і обласної ради становить один рік.

Закріплюється матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування. Зокрема визначається, що такою основою є земля, рухоме і нерухоме майно, природні ресурси, інші об'єкти, що є у комунальній власності громади; об'єкти спільної власності громад, що перебувають в управлінні окружних, обласних рад; місцеві податки і збори та інші доходи місцевих бюджетів.

Розділ XI Конституції України також доповнюється положенням, відповідно до якого розмежування повноважень органів місцевого самоврядування громад, округів, областей визначається законом на основі принципу субсидіарності.

Виконавчу владу в областях і округах здійснюють територіальні органи центральних органів виконавчої влади.

Представниками держави в округах і областях, у місті Києві стануть префекти. Посада вводиться для адміністративного нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування, координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснення нагляду за додержанням ними Конституції і законів України. Проектом передбачається, що префекта призначає на посаду та звільняє з посади Президент України за поданням Кабінету міністрів України. (Фактично повертається загальний нагляд, якій раніше здійснювала прокуратура.) Префект матиме власний офіс.

Строк перебування префекта на посаді в одному окрузі, області, місті Києві не перевищуватиме трьох років.

Префект зупиняє дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.

Крім того, законопроектом передбачено, що у разі ухвалення головою громади, радою громади, окружною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції України та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності чи загрозу національній безпеці, Президент України за поданням префекта зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного Суду України, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого.

Усі положення про місцеві державні адміністрації виключаються із Конституції. 

До повноважень Конституційного Суду України хочуть додати вирішення за зверненням Президента України питання про відповідність Конституції України акта голови громади, ради громади, окружної, обласної ради.

У разі визнання Конституційним Судом України акта голови громади, ради громади, окружної, обласної ради таким, що не відповідає Конституції України, Верховна Рада за поданням Президента України достроково припиняє повноваження голови громади, ради громади, окружної, обласної ради та призначає позачергові вибори у визначеному законом порядку.

Як тільки запропонований законопроект стане законом та набере чинності,  одне або декілька поселень (сіл, селищ, міст) з прилеглими територіями набудуть статусу громади на підставі та в порядку, визначеному законом.

Протягом 90 днів після набрання чинності законом, яким встановлюється адміністративно-територіальний устрій пройдуть перші місцеві вибори голів громад, до рад громад, окружних, обласних рад.

До 1 березня 2021 року повинні бути призначені всі префекти.

При цьому треба зазначити що повноваження Президента, Кабінету міністрів або Верховної Ради жодним чином не скорочуються та не передаються місцевому самоврядуванню.

Внесений законопроект не згадує про тимчасово окуповані території, не визначає ніякого їх спеціального статусу та не змінює форму державного устрою. Окремо підкреслюється, що запропоновані зміни відповідають встановленій у статті 2 Конституції України унітарній формі державного устрою. Тобто ніяка федералізація Україні не загрожує, а ніякі особливі права жодному регіону України законопроектом не надаються.

Раніше розповідалось про ключові проблеми відновлення правосуддя на Донбасі.

Закон об усилении мобилизации: военный учет и другие изменения для украинцев за границей
Telegram канал Sud.ua
Закон об усилении мобилизации: военный учет и другие изменения для украинцев за границей
Сегодня день рождения празднуют
  • Павло Григорович
    Павло Григорович
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва