Розрахунок аліментів: куди скаржитися на державного виконавця

17:56, 27 декабря 2019
ВП ВС визначилася з юрисдикцією і не знайшла підстав для відступлення від власного висновку.
Розрахунок аліментів: куди скаржитися на державного виконавця
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Велика Палата Верховного Суду у справі №201/10329/16-ц вирішила, що суди першої й апеляційної інстанцій неправильно встановили наявність юрисдикції адміністративного суду щодо розгляду скарги на дії державного виконавця щодо розрахунку аліментів.

ВП ВС вважає, що оскільки скаржник звернувся до суду, який видав виконавчий документ, зі скаргою на дії державного виконавця щодо розрахунку аліментів у порядку контролю за виконанням судового рішення, така скарга має розглядатися за правилами цивільного судочинства.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 29 серпня 2018 року у справі №201/10328/16-ц (провадження №14-192цс18), і підстав для відступлення від цієї правової позиції Верховний Суд не знайшов.

Судові рішення першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що до цивільної юрисдикції віднесені лише спори щодо рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби, вчинених під час виконання рішень, які ухвалені судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України 2004 року.

Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, вказав, що справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби, вчинених під час виконання рішень загальних судів та інших рішень, ухвалених за правилами ЦПК України 1963 року, відповідно до статті 181 Кодексу адміністративного судочинства (далі — КАС) України (у редакції, чинній на час постановлення ухвали), розглядаються за правилами адміністративного судочинства.

Проте ВП ВС зазначила, що скаржник звернувся 14 липня 2016 року до суду не з адміністративним позовом, а зі скаргою на дії державного виконавця під час виконання судового рішення, обґрунтованою статтями 383-389 ЦПК України у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, статтею 74 Закону України «Про виконавче провадження» та статтею 194 Сімейного кодексу України.

Згідно зі статтею 383 ЦПК України у вказаній редакції, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду зі скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього кодексу, порушено їх права чи свободи.

Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби подається до суду, який видав виконавчий документ (частина друга статті 384 ЦПК України у тій же редакції).

 Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що КАС виокремив ознаки зразкової справи щодо подвійної сплати ЄСВ.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду