Коли нардепів притягнуть до відповідальності за депутатські запити: пояснює НАЗК

08:00, 20 ноября 2020
НАЗК роз’яснило, коли направлення депутатських звернень і запитів є підставою для притягнення народного обранця до відповідальності, а також те, що нардепам заборонено звертатися до правоохоронних органів із пропозиціями і вимогами.
Коли нардепів притягнуть до відповідальності за депутатські запити: пояснює НАЗК
Источник фото: unian.net

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розробило Методичні рекомендації щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. У рекомендаціях зібрані детальні роз’яснення про складові конфлікту інтересів та передбачену відповідальність за порушення законодавства.

Зокрема, у них міститься розділ 6.1.3 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності народних депутатів під час реалізації повноважень одноосібно».

У ньому сказано, коли направлення депутатських звернень і запитів є підставою для притягнення народного обранця до відповідальності. Також НАЗК підкреслює, що народним депутатам заборонено звертатися до правоохоронних органів із пропозиціями і вимогами.

Зокрема, НАЗК дає такі вказівки.

«Народні депутати повинні дотримуватися вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів не лише під час участі в засіданнях Верховної Ради України та роботі колегіальних органів, а й при виконанні інших службових або представницьких повноважень (ч. 1 ст. 28 Закону).

Народні депутати зобов’язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів (п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону). Згідно з положеннями Закону України «Про статус народного депутата України»:

народному депутату надається право самостійно здійснювати персональний підбір кандидатур на посаду помічників-консультантів, особисто здійснювати розподіл місячного фонду оплати праці між ними. Отже, письмове подання до керівника Апарату Верховної Ради України про призначення помічником-консультантом особи, з якою народний  депутат пов’язаний позаслужбовими відносинами (член сім’ї чи інша близька особа тощо), буде свідчити про вчинення народним депутатом дії в умовах реального конфлікту інтересів;

народному депутату на строк виконання депутатських повноважень видається дипломатичний паспорт. У разі якщо дипломатичний паспорт буде використано народним депутатом для перетину кордону не у зв’язку з депутатською діяльністю, а у приватних інтересах, матиме місце порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону;

народний депутат не повинен використовувати депутатський мандат у особистих, зокрема корисливих, цілях (ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус народного депутата України»). 

Непоодинокими є випадки звернення народних депутатів до державних органів, установ, організацій з метою отримання інформації та впливу на прийняття рішень у власних інтересах, а також внесення ними аналогічних депутатських запитів на засідання Верховної Ради України з використанням повноважень, визначених у ст.ст. 15, 16 Закону України «Про статус народного депутата України».

Направлення таких депутатських звернень, а також внесення запитів суперечить положенням п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, свідчить про вчинення народним депутатом дій в умовах реального конфлікту інтересів та може бути підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Народним депутатам заборонено звертатися до правоохоронних органів із пропозиціями, вказівками, вимогами щодо питань діяльності відповідного органу в конкретних кримінальних провадженнях при направленні депутатських звернень та запитів до таких органів. Це випливає зі змісту рішень Конституційного Суду України від 11.04.2000 № 4-рп/2000 у справі № 1-19/2000, від 20.03.2002 № 4-рп/2002 у справі № 1-11/2002», - каже НАЗК.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Реформа системи оплати праці державних службовців: коментар голови НАДС
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Олег Глуханчук
  Олег Глуханчук
  председатель Одесского окружного административного суда
 • Елизавета Ковтюк
  Елизавета Ковтюк
  судья Верховного Суда Украины
 • Алена Мазур
  Алена Мазур
  судья Окружного административного суда Киева
 • Марина Шиляк
  Марина Шиляк
  судья Хозяйственного суда Ивано-Франковской области
 • Татьяна Ковальчук
  Татьяна Ковальчук
  заместитель министра внутренних дел Украины
загрузка...