Обмеження доступу до старшої школи: Шкарлет вказав на необхідність доопрацювати законодавство

13:05, 9 февраля 2021
Міністр освіти повідомив, що зміни до Закону «Про повну загальну середню освіту» вже напрацьовані.
Обмеження доступу до старшої школи: Шкарлет вказав на необхідність доопрацювати законодавство
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

У Законі «Про повну загальну середню освіту» є норми, які потребують доопрацювання, але кожна дитина без обмежень матиме можливість навчитися у 10-12 класах. Про це під час Партнерського форуму «Освіта України 2021: стратегічні цілі та пріоритетні напрями» зазначив міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Проблема реформи старшої школи є однією з ключових. Зміни впроваджує Закон України «Про повну загальну середню освіту».

Зокрема, відтепер учні до 9 класу включно будуть навчатися в гімназіях, а з 10 класу - у ліцеях. При чому, школи будуть розділені, тобто ліцеї будуть існувати окремо від гімназій і територіально, і фактично.

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські ради (міст із населенням більше 50 тисяч). Тобто, створити ліцей в умовному Пирятині, де населення менше 50 тисяч осіб, не можна буде. А це вже викликало значне обговорення в суспільстві.

Зокрема, прихильники реформи говорять, що в ліцеях буде спеціалізація й учні зможуть вже там освоювати професію. А от противники говорять, що цими нормами закриють доступ до вищої освіти для учнів із невеликих населених пунктів.

Наприклад, на Рівненщині, Чернівеччині, Тернопільщині, Вінниччині тощо лише обласні центри мають населення понад 50 тисяч. На Закарпатті лише в Ужгороді та Мукачево проживає більше 50 тисяч і рішення про їх створення приймає не місцева громада, а обласна влада чи центральна влада. Таким чином, діти із віддалених районів змушені будуть проживати у великих містах, бо не зможуть щодня діставатися на навчання. При цьому не зрозуміло, як і де проживатимуть діти, харчуватимуться і хто це буде оплачувати.

При цьому в класах у ліцеях не може навчатися понад 30 осіб, а самих класів має бути чотири. Через що противники змін побоюються, що чимало учнів не зможе вступити туди на навчання. А це вже може зачепити і великі міста, наприклад, Київ, де школи переповнені і може виникнути дефіцит вільних місць. 

«Сьогодні важливим є хвилювання учнів, батьків та вчителів стосовно навчання у старшій школі. Принагідно ще раз наголошую, що кожна дитина, яка виявить бажання навчатися в 10, 11, 12 класах матиме таку змогу. У Законі «Про повну загальну середню освіту» є норми, які потребують доопрацювання разом із профільним комітетом Верховної Ради. Вже напрацьовані зміни, які дозволяють скасувати обмеження сільських, селищних та міських рад незалежно від чисельності громад. Також плануємо розширити повноваження засновників при створенні ліцеїв», - сказав міністр.

Також Шкарлет вказав, що триває робота у наступних напрямках:

сформувати нові підходи до забезпечення дошкільної освіти та розвитку в Україні;

удосконалити систему позашкільної освіти в умовах децентралізації;

продовжити реформу «Нова українська школа» на рівні базової середньої освіти;

затвердити Національну стратегію розвитку інклюзивної освіти на 2021–2031 рр.; 

зробити безпечне середовище для дітей;

реформа шкільного харчування.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що депутати пропонують звільнити учнів від складання Державної підсумкової атестації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду