Кому в Україні дозволять обирати суди для розгляду спорів: законопроект вже на «фінішній прямій»

14:00, 11 января 2022
Ратифікована Україною Конвенція про угоди про вибір суду не може запрацювати, бо в процесуальне законодавство досі не внесли зміни.
Кому в Україні дозволять обирати суди для розгляду спорів: законопроект вже на «фінішній прямій»

Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді України ухвалити в другому читанні та в цілому законопроект № 5120 від 19.02.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції про угоди про вибір суду».

Законопроект внесений в Раду Президентом України Володимиром Зеленським. Президент пропонував внести зміни до двох процесуальних кодексів та Закон України «Про міжнародне приватне право».

Законопроектом передбачається внесення змін до Цивільного процесуального (стаття 497) та Господарського процесуального (стаття 366) кодексів, які передбачають, що у випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність судам України цивільних справ з іноземним елементом може бути визначено за угодою сторін.

Таким чином, в українське законодавство імплементується стаття 5 Конвенції про угоди про вибір суду.

Закон України «Про міжнародне приватне право» доповнять статтею 41 «Вибір суду», згідно з якою учасники приватноправових відносин з іноземним елементом можуть укласти угоду про вибір суду, якою визначити підсудність судам певної держави або одному чи декільком конкретним судам певної держави справ у спорах, що виникли або можуть виникнути між ними у зв'язку з такими правовими відносинами.

Угода про вибір суду укладається у письмовій формі незалежно від місця її укладення. Угода про вибір суду, якою обрано суд України, укладається у письмовій формі відповідно до закону України.

Угода про вибір суду не може передбачати зміну виключної підсудності справи з іноземним елементом судам України.

Недійсність правочину, складовою частиною якого є угода про вибір суду, не тягне за собою недійсності угоди про вибір суду.

У такий спосіб хочуть імплементувати в законодавство статтю 3 Конвенції про угоди про вибір суду.

Підсудність судам України справ з іноземним елементом буде визначатися на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися.

Суд буде відмовляти у відкритті провадження у справі, якщо у суді чи іншому юрисдикційному органі іноземної держави є справа із спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав та про наявність таких підстав суду стало відомо до відкриття провадження у справі.

Суд буде залишати без розгляду позов у справі, якщо у суді чи іншому юрисдикційному органі іноземної держави є справа із спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Сьогодні суд у таких випадках просто відмовляє у відкритті провадження.

Сам суб’єкт законодавчої ініціативи пояснює законопроект необхідністю створення законодавчих передумов для виконання в Україні Конвенції про угоди про вибір суду; закріплення в законодавстві України норм щодо договірної підсудності, а також повноважень судів у зв’язку з цим, а також забезпечення визнання та виконання в іноземних державах судових рішень у цивільних і господарських справах, винесених судами, визначеними в угоді про вибір суду. Нагадаємо, що Закон України «Про ратифікацію Конвенції про угоди про вибір суду» був ухвалений Верховною Радою 15 червня 2021 року, а 01.07.2021 його підписав Президент.

Закон складається з двох статей такого змісту:

«1. Ратифікувати Конвенцію про угоди про вибір суду, вчинену 30 червня 2005 року у м. Гаага (додається), яка набирає чинності у перший день місяця, який починається після спливу тримісячного періоду після здачі Україною депозитарію її ратифікаційної грамоти.

 1. Цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції про угоди про вибір суду».

Тобто, від того, коли Верховна Рада ухвалить законопроект № 5120, залежить і дата набрання чинності для України відповідної Конвенції.

Також «Судово-юридична газета» розповідала, яким буде Вищий суд з питань інтелектуальної власності та які у нього будуть повноваження.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВа також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Рада судей обсуждает проблемы судебной власти: ОНЛАЙН
Рада судей обсуждает проблемы судебной власти: ОНЛАЙН
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Василь Бородій
  Василь Бородій
  суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
 • Ігор Садовий
  Ігор Садовий
  голова Запорізького окружного адміністративного суду
 • Олександр Тупицький
  Олександр Тупицький
  суддя Конституційного Суду України
 • Віталій Мартинюк
  Віталій Мартинюк
  заступник голови Львівського окружного адміністративного суду
загрузка...