Судді ВС та міжнародні експерти обговорили проблеми застосування касаційних фільтрів

13:55, 8 октября 2019
Експерт Проєкту ЄС «Право-Justice» Анна Адамська-Галлант заявила, що постійне реформування судочинства стоїть на заваді підвищенню довіри.
Судді ВС та міжнародні експерти обговорили проблеми застосування касаційних фільтрів

Чітко визначити критерії віднесення справ до категорії малозначних, створити публічну базу важливих судових рішень Верховного Суду, розширити спеціалізацію суддів — ці та інші рекомендації надали міжнародні експерти Проекту ЄС «Право-Justice» під час двох заходів, що відбулися у ВС: зустрічі з суддями касаційних судів у складі ВС, присвяченій обговоренню актуальних питань щодо застосування процесуального законодавства, та круглого столу «Застосування касаційних фільтрів: практичні проблеми та шляхи їх вирішення». Про це повідомляє офіційний сайт ВС.

У вітальному слові міжнародний головний експерт з питань судової реформи Проекту ЄС «Право-Justice» Анна Адамська-Галлант зазначила, що застосування касаційних фільтрів є важливим для Верховного Суду питанням, адже переглядати в касаційному порядку всі справи, рішення в яких ухвалив суд апеляційної інстанції, ВС не може.

Секретар судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності, суддя Касаційного господарського суду у складі ВС Тетяна Дроботова розповіла, що до набрання чинності новими процесуальними кодексами, тобто до 15 грудня 2017 року, поняття «касаційні фільтри» не існувало і будь-яка касаційна скарга, яка відповідала встановленим вимогам щодо форми та змісту, могла бути предметом касаційного перегляду.

«Однак, незважаючи на запровадження касаційних фільтрів, кількість справ, які надходять до ВС, залишається великою. Сьогодні так не має бути, оскільки Верховний Суд є судом права. Наше суспільство не готове до того, що розгляд справи має завершитися в суді апеляційної інстанції. Тому для сприйняття суспільством касаційних фільтрів потрібен час», — зазначила Тетяна Дроботова.

На думку судді Касаційного цивільного суду у складі ВС Ольги Ступак, одна з причин, чому касаційні фільтри відразу не запрацювали належним чином, полягає в тому, що ВС розпочав свою діяльність не з чистого аркуша, а йому довелося завершити розгляд справ, які надійшли від вищих спеціалізованих судів та Верховного Суду України і до яких не застосовувалися ці фільтри.

Суддя Касаційного адміністративного суду Андрій Жук звернув увагу на те, що в Україні вже стало традицією оскаржувати те чи інше рішення аж до останньої можливої інстанції. «Впевнений, що невдовзі касаційні фільтри запрацюють на повну силу. Але якщо кожні 2–3 роки змінюватиметься законодавство, підходи до застосування касаційних фільтрів, правила розгляду справ у суді касаційної інстанції, ми ніколи не побачимо позитивного результату», – резюмував суддя КАС.

З такою думкою також погодилися міжнародні експерти Проекту ЄС «Право-Justice» заступник голови Вищого земельного суду м. Кельн (Німеччина) Крістіан Шмітц-Юстен та суддя Федерального верховного суду Німеччини Ульріх Франке. Раніше вони були експертами Проєкту Twinning «Посилення інституційної спроможності Верховного Суду у сфері захисту прав людини на національному рівні», який завершив свою роботу в червні 2019 року і за результатами діяльності якого був складений відповідний звіт. В одному з пунктів цього документа, зазначили фахівці, є рекомендація для поліпшення ефективності діяльності ВС – не проводити більше суттєвих реформ.

Експерти вважають, що нині варто зосередитися на доведенні до логічного завершення «касаційних змін». Їх підтримують інші фахівці Проекту ЄС «Право-Justice» – професор історії європейського права та порівняльного цивільного процесу (Нідерланди) Ремко Ван Рі та суддя апеляційного суду м. Амстердам (Нідерланди) Берт Маан.

Так, експерти рекомендують передбачити, щоб ВС переглядав справи у тих випадках, коли його рішення необхідне для збереження правової єдності або для подальшого розвитку правових засад; розширити спеціалізацію суддів ВС; забезпечити вирішення питання про те, до якої юрисдикції належить справа, ще тоді, коли така справа надходить до суду першої інстанції; створити ефективну та сучасну базу важливих судових рішень ВС, в якій легко можна було б знайти необхідну правову позицію.

Що стосується питання довіри до судів, то, як зауважили міжнародні експерти, вона насамперед формується на рівні місцевих та апеляційних судів, тому важливо, щоб якість їхніх рішень була високою. Це призведе і до зменшення кількості касаційних скарг. А от постійне реформування судочинства, наголосила Анна Адамська-Галлант, стоїть на заваді підвищенню довіри.

Це підтверджують і результати опитування, проведеного експертами серед української правничої спільноти. Так, за словами Ремко Ван Рі, 88% респондентів вважає, що не потрібно надто часто змінювати процесуальні правила, а варто забезпечити стабільність законодавства. 75% опитаних відповіли, що судова практика ВС привнесла більше усталеності в застосуванні норм права. Така ж кількість осіб впевнена, що належне використання касаційних фільтрів зменшить навантаження на ВС.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» писала, що судді ВС та експерти обговорили питання суддівської незалежності.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Міністр юстиції Денис Малюська про майбутнє приватних виконавців
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Андрей Овсиенко
  Андрей Овсиенко
  член Высшего совета правосудия
 • Светлана Старовойтова
  Светлана Старовойтова
  судья Днепровского районного суда Киева
 • Лариса Бородина
  Лариса Бородина
  судья Восточного апелляционного хозяйственного суда