ВП ВС визначила юрисдикцію спорів за участі фермерського господарства

14:53, 12 декабря 2018
У випадку оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства обов’язки орендатора виконує фермерське господарство, а не громадянин.
ВП ВС визначила юрисдикцію спорів за участі фермерського господарства

За змістом статей 1, 5, 7, 8 і 12 Закону України «Про фермерське господарство» після укладення договору оренди земельної ділянки, наданої для ведення фермерського господарства, та проведення державної реєстрації такого господарства обов'язки орендаря цієї земельної ділянки виконує фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась. Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду.

Суди попередніх інстанцій встановили, що ГУ Держземагентства у Тернопільській області та фізична особа уклали договір оренди землі з метою ведення фермерського господарства на підставі Закону України «Про фермерське господарство». Після державної реєстрації цього договору відповідач заснував фермерське господарство, яке зареєстроване як юридична особа. Тобто, у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулася фактична заміна орендаря, й обов’язки землекористувача земельної ділянки перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації. А тому ВП ВС дійшла висновку, що у цій справі спір стосується земельної ділянки, наданої в оренду фермерському господарству, а не громадянину.

Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, на їхні спори з іншими юридичними особами, зокрема з органом державної влади, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, поширюється юрисдикція господарських судів.

Якщо про реєстрацію фермерського господарства відомо до відкриття провадження у справі щодо спору між органом державної влади чи місцевого самоврядування та, зокрема, фізичною особою, якій із земель державної або комунальної власності надана земельна ділянка для ведення фермерського господарства, суд постановляє ухвалу про відмову у відкритті провадження у такій справі, оскільки вона має розглядатися за правилами господарського судочинства.

Якщо під час розгляду за правилами цивільного судочинства справи щодо спору між органом державної влади чи місцевого самоврядування та, зокрема, фізичною особою, якій із земель державної або комунальної власності надана земельна ділянка для ведення фермерського господарства, суд встановить, що на момент відкриття провадження у цій справі фермерське господарство вже було зареєстрованим, суд постановляє ухвалу про закриття провадження, оскільки така справа має розглядатися за правилами господарського судочинства.

З повним текстом постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі №606/2032/16-ц (провадження № 14-262цс18) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Верховний Суд роз’яснив особливості розгляду справ, які стосуються права дитини користуватись житломПри розгляді спорів щодо виселення чи зняття з реєстрації місця проживання дитини обов’язковою є участь органів опіки.

Також ми повідомляли, що Верховний Суд роз’яснив підстави участі у судовому засіданні в режимі відеоконференціїЗахисник не надала суду підтвердження, що клопотання про участь обвинуваченого в судовому засіданні в режимі відеоконференції було погоджене.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Присяга судей Антикорсуда: что думают сами судьи о дальнейшей работе
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Наталья Половинкина
  Наталья Половинкина
  судья Черновицкого апелляционного суда
 • Константин Приходько
  Константин Приходько
  судья Киевского апелляционного суда
 • Наталья Шаптала
  Наталья Шаптала
  судья Конституционного Суда Украины
 • Анатолий Ясельский
  Анатолий Ясельский
  председатель Святошинского районного суда Киева
 • Ольга Чайкина
  Ольга Чайкина
  судья Дзержинского районного суда Кривого Рога