К инспектору труда Восточного межрегионального управления Государственной службы Украины по вопросам труда обратился мужчина, являющийся внутренне перемещенным лицом, с вопросом о правомерности установления испытательного срока во время трудоустройства лица с инвалидностью.
«За нормами чинного законодавства України передбачено систему пільг для працюючих людей з інвалідністю, спрямованих на створення гідних умов для їхньої продуктивної та безпечної роботи.
Так, відповідно до статті 26 Кодексу законів про працю України випробування у разі укладання трудового договору для осіб з інвалідністю не встановлюється.
Проте наразі, в умовах воєнного стану, норми законодавства про працю діють з огляду на вимоги Закону від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон №2136).
Норми законодавства про працю, які суперечать положенням цього Закону, на період дії воєнного стану не застосовуються.
Відповідно до пункту другого статті 2 Закону №2136, у разі укладання трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
Тобто у період дії воєнного стану можна встановлювати випробувальний термін для всіх працівників, у тому числі осіб з інвалідністю, неповнолітніх, вагітних жінок, одиноких матерів із дітьми до 14 років або дитиною з інвалідністю, внутрішньо переміщених та інших осіб, яких раніше це не стосувалося.
Встановлення випробувального терміну не є обов’язком роботодавця, це його право.
Закон №2136 діє винятково протягом періоду воєнного стану та втрачає чинність із дня його припинення або скасування, крім частини 3 статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», — сказано в разъяснении.
Подписывайтесь на наш telegram-канал t.me/sudua и на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.