Між Києвом і Вашингтоном виникли серйозні розбіжності щодо підписання угоди щодо корисних копалин. Як повідомлялося, угода між США та Україною про мінерали зіткнулася з перешкодою в останню хвилину, однак США вимагають від України підписати весь пакет документів 30 квітня.
Експерт Тимофій Милованов розповів, що зараз відбувається з підписанням угоди про надра між США та Україною.
За його словами, Штати наполягають на підписанні трьох угод в один день — інакше погрожують повним зривом домовленостей.
«США хочуть, щоб Україна сьогодні підписала одразу три угоди щодо корисних копалин, а не одну. Інакше погрожують: угоди взагалі не буде. Але це юридично неможливо», — зазначив Милованов.
Він розповів, що йдеться про такі документи:
Угода №1 — міжурядова: її українська сторона готова підписати, оскільки вона відповідає чинному законодавству і погоджена всіма сторонами. Милованов назвав її «перемогою як для Трампа, так і для України».
Угода №2 — між американською DFC та українським агентством: це комерційний документ, який може бути підписаний лише після ратифікації першої угоди Верховною Радою.
«Це комерційна угода, і уряд України не може її підписати. Її може підписати тільки агентство, і тільки після того, як Верховна Рада ратифікує Угоду №1. Це передбачає Конституція України.
Це відрізняється від законодавства США, але це закон. Якщо його порушити, угода стане вразливою для майбутніх юридичних атак», — пояснив Милованов.
Угода №3 — технічна: вона регламентує внутрішні правила роботи інвестфонду, який планується створити за участі обох сторін.
«Але США хочуть швидкої перемоги та погрожують піти з переговорів, якщо всі три угоди не будуть підписані сьогодні», — зазначив він.
Милованов висловив сподівання, що сторони зможуть знайти юридично обґрунтоване рішення.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив, що вже 30 квітня Україна в особі міністра економіки Юлії Свириденко у Вашингтоні може підписати угоду зі США стосовно створення інвестиційного фонду (угоду стосовно «корисних копалин»). Зміст угоди не розкривається, однак вже відомо, що у ній не буде жодних анонсованих раніше Дональдом Трампом вимог до України стосовно повернення США «боргу» за надану допомогу. Навпаки, проект угоди передбачає, що лише майбутня військова допомога, яку США можуть надати Україні після підписання угоди, буде враховуватися при розрахунку їх внеску до фонду.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.