Відшкодування витрат на правничу допомогу: з яких критеріїв виходить ВП ВС

10:36, 20 марта 2020
Суд має виходити з критерію реальності витрат, а також розумності їхнього розміру та фінансового стану обох сторін.
Відшкодування витрат на правничу допомогу: з яких критеріїв виходить ВП ВС
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Велика Палата Верховного Суду у справі № 755/9215/15-ц  19 лютого 2020 року винесла Додаткову Постанову, яка стосується розподілу судових витрат, а саме: відшкодування витрат на послуги адвоката.

Велика Палата Верховного Суду у справі зазначила, що при визначенні суми відшкодування на професійну правничу допомогу суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також з критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі – ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так, у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір – обґрунтованим (п. 268).

У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Одночасно у пункті 28 Додаткової Постанови ВП ВС нагадала, що розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.

ВП ВС нагадала і про наступне:

- суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами;

- обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами;

- ЦПК України передбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат:

 1) їхня дійсність;

 2) необхідність;

3) розумність їхнього розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.

Крім того, ВП ВС зробила ще два висновки:

 • не можна вважати такими, що пов`язані саме із розглядом справи, складання та подачу скарг на ім`я голови районного суду, до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції;
 • вимога частини восьмої статті 141 ЦПК України щодо строку та порядку подання доказів про розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку із розглядом справи, має застосовуватися і до справ, що розглядаються у спрощеному провадженні, де судові дебати відсутні. Така практика запроваджена у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду, зокрема у постанові від 16 квітня 2019 року у справі № 817/1889/17.

Схожі висновки щодо підтвердження витрат, пов`язаних з оплатою професійної правничої допомоги, зроблені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18), постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 753/15687/15-ц, від 26 вересня 2018 року у справі № 753/15683/15, постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18 червня 2019 року у справі № 910/3929/18 та інших.

 Раніше «Судово-юридична газета» писала, що під час карантину Укрпошта доставлятиме судові повістки згідно із встановленими правилами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Ответственности за нарушение правил военного учета не избежать – эфир на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Ответственности за нарушение правил военного учета не избежать – эфир на Право ТВ
Сегодня день рождения празднуют
 • Ірина Булгакова
  Ірина Булгакова
  суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді
 • Тетяна Войтенко
  Тетяна Войтенко
  суддя Подільського районного суду міста Києва