Коли можна стягнути шкоду за повернення виконавчого листа

19:40, 19 ноября 2018
ВС роз’яснив: правові підстави для стягнення шкоди за повернення виконавчого листа за відсутністю  майна.
Коли можна стягнути шкоду за повернення виконавчого листа

Верховний Суд 3 вересня 2018 року прийняв постанову у справі  926/3837/17 про стягнення шкоди, завданої неправомірними діями державної виконавчої служби, якою скасовано рішення апеляційної інстанції та залишено в силі рішення першої інстанції про задоволення позовних вимог.

По суті спору: до суду звернувся позивач, якому було повернуто виконавчий лист за відсутністю майна боржника. Під час виконання рішення орган державної виконавчої служби (далі — ДВС) наклавши арешт на майно боржника (транспортні засоби) не вчинив дії щодо вилучення такого майна та не передано на зберігання. Надалі таке майно протягом року з моменту оголошення його у розшук виявлено не було, що стало підставою для повернення виконавчого листа.

Рішенням першої інстанції задовольняючи позов суд зазначив, про факт неправомірних дій державного виконавця, внаслідок чого заставне майно не передано у встановлений строк для подальшої реалізації та погашення заборгованості боржника перед стягувачем.

Скасовуючи таке рішення, суд апеляції зазначив, що повернення виконавчого листа не тягне за собою наслідків у вигляді неможливості розпочати його знову та не позбавляє стягувача права повторно звернутись до органу ДВС.

Однак ВС не погодився із позицією апеляції зауваживши, що не може бути покладене в основу висновку, що незаконними діями органу ДВС стягувачу не завдається шкода. Прийняття такого твердження свідчило б про ілюзорність "права на суд", складовою якого є забезпечення виконання судового рішення, адже у такому випадку стягувачу пропонується повторно звертатися до органу, незаконні дії якого призвели до втрати ефективності першого звернення.

З постановою Верховного Суду можна ознайомитись за посиланням.

 

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Присяга судей Антикорсуда: что думают сами судьи о дальнейшей работе
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Наталья Половинкина
  Наталья Половинкина
  судья Черновицкого апелляционного суда
 • Константин Приходько
  Константин Приходько
  судья Киевского апелляционного суда
 • Наталья Шаптала
  Наталья Шаптала
  судья Конституционного Суда Украины
 • Анатолий Ясельский
  Анатолий Ясельский
  председатель Святошинского районного суда Киева
 • Ольга Чайкина
  Ольга Чайкина
  судья Дзержинского районного суда Кривого Рога