Коли можна стягнути шкоду за повернення виконавчого листа

19:40, 19 ноября 2018
ВС роз’яснив: правові підстави для стягнення шкоди за повернення виконавчого листа за відсутністю  майна.
Коли можна стягнути шкоду за повернення виконавчого листа

Верховний Суд 3 вересня 2018 року прийняв постанову у справі  926/3837/17 про стягнення шкоди, завданої неправомірними діями державної виконавчої служби, якою скасовано рішення апеляційної інстанції та залишено в силі рішення першої інстанції про задоволення позовних вимог.

По суті спору: до суду звернувся позивач, якому було повернуто виконавчий лист за відсутністю майна боржника. Під час виконання рішення орган державної виконавчої служби (далі — ДВС) наклавши арешт на майно боржника (транспортні засоби) не вчинив дії щодо вилучення такого майна та не передано на зберігання. Надалі таке майно протягом року з моменту оголошення його у розшук виявлено не було, що стало підставою для повернення виконавчого листа.

Рішенням першої інстанції задовольняючи позов суд зазначив, про факт неправомірних дій державного виконавця, внаслідок чого заставне майно не передано у встановлений строк для подальшої реалізації та погашення заборгованості боржника перед стягувачем.

Скасовуючи таке рішення, суд апеляції зазначив, що повернення виконавчого листа не тягне за собою наслідків у вигляді неможливості розпочати його знову та не позбавляє стягувача права повторно звернутись до органу ДВС.

Однак ВС не погодився із позицією апеляції зауваживши, що не може бути покладене в основу висновку, що незаконними діями органу ДВС стягувачу не завдається шкода. Прийняття такого твердження свідчило б про ілюзорність "права на суд", складовою якого є забезпечення виконання судового рішення, адже у такому випадку стягувачу пропонується повторно звертатися до органу, незаконні дії якого призвели до втрати ефективності першого звернення.

З постановою Верховного Суду можна ознайомитись за посиланням.

 

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Карантинные ограничения для граждан и зарплаты судей: КСУ начал рассмотрение
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Павел Вовк
  Павел Вовк
  председатель Окружного административного суда Киева
 • Ольга Демина
  Ольга Демина
  судья Высшего специализированного суда Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел
 • Нинель Потоцкая
  Нинель Потоцкая
  судья Одесского окружного административного суда
 • Татьяна Невидома
  Татьяна Невидома
  судья Киевского апелляционного суда
 • Александр Пасенюк
  Александр Пасенюк
  судья Конституционного Суда Украины 2011-2016 гг., президент ОО «Всеукраинская ассоциация административных судей»