Коли поліція «губить» понятих у справі: практика ЄСПЛ

13:29, 22 февраля 2019
Суд у Страсбурзі присудив заявнику сатисфакцію у розмірі 1,2 тисячі євро моральної шкоди.
Коли поліція «губить» понятих у справі: практика ЄСПЛ

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Гарбуз проти України» (№72681/10), передає «ECHR: Ukrainian Aspect».

Зазначається, що 2002 року бізнесмен звернувся до правоохоронців, вказавши, що директор міського управління житлового господарства Микола Гарбуз вимагав гроші в обмін на дозвіл на використання деяких приміщень, якими керувало управління.

Міліція у присутності двох понятих надала бізнесмену банкноти, позначені люмінесцентною речовиною, для передачі Гарбузу. Після передачі грошей правоохоронці разом з понятими увійшли до кабінету чиновника. У їх присутності було виявлено люмінесцентну речовину на його руці і кишені, а позначені банкноти були знайдені в кімнаті поруч з його кабінетом. Того ж дня чиновник зізнався, що отримав гроші від бізнесмена.

Але згодом М.Гарбуз все ж відмовився від зізнання, стверджуючи, що воно було отримане під «фізичним і психологічним тиском». Тим не менш його обвинуватили у шахрайстві.

Під час судового розгляду М.Гарбуз заперечував свою провину і стверджував, що саме правоохоронці принесли банкноти в управління, а також вони забруднили його руку і кишеню люмінесцентною речовиною, аби підтасувати факти.

Понятих неодноразово викликали для надання свідчень під час судового розгляду, але вони так і не з’явилися, оскільки їх не вдалося знайти за домашніми адресами. Після відкладення і перенесення слухань принаймні 33 рази суд першої інстанції вирішив зачитати свідчення понятих, які так і не з’явилися.

У 2009 році суд визнав М.Гарбуза винним у шахрайстві, але відмовився від виконання вироку, оскільки він був погашений давністю.

Гарбуз подав апеляційну скаргу, стверджуючи, зокрема, що бізнесмен, поняті і ще один свідок не були допитані під час судового розгляду. Апеляція була відхилена.

Тоді, посилаючись, зокрема, на статтю 6 §1 (Право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку) Конвенції, Гарбуз поскаржився до ЄСПЛ, зокрема, на тривалість кримінального провадження проти нього.

Суд у Страсбурзі погодився із доводами заявника та присудив йому справедливу сатисфакцію у розмірі 1,2 тис. євро моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Гарбуз проти України» (№72681/10) можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» повідомляла про кількість скарг на Україну через війну, поданих до Європейського суду з прав людини.

 

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Ректор Національної академії прокуратури про інновації в освіті та зміни в законодавстві
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Антон Лопатин
  Антон Лопатин
  судья Хозяйственного суда Киевской области
 • Татьяна Козырь
  Татьяна Козырь
  судья Северного апелляционного хозяйственного суда
 • Юлия Зоркина
  Юлия Зоркина
  судья Харьковского окружного административного суда