На кого не поширюється імунітет свідка: позиція ККС ВС

10:54, 30 октября 2020
Верховний Суд вказав, на кого не поширюється імунітет свідка у кримінальному провадженні.
На кого не поширюється імунітет свідка: позиція ККС ВС

Імунітет свідка поширюється виключно на близьких родичів та членів сім’ї, перелік яких визначений у п. 1 ч. 1 ст. 3 КПК. Двоюрідний брат обвинуваченого не наділений імунітетом свідка у кримінальному провадженні. Такого висновку дійшов Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 404/1800/17.

ВС розглянув касаційні скарги засудженого ОСОБА_1 і захисника на вирок місцевого суду та вирок апеляційного суду у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених п. 6 ч. 2 ст. 115, ч. 4 ст. 187 КК.

За вироком місцевого суду ОСОБА_1 засуджений за п. 6 ч. 2 ст. 115, ч. 4 ст. 187 КК. Вироком апеляційного суду змінено покарання, призначене ОСОБА_1.

ВС залишив без змін судові рішення.

Суд зазначив, що згідно з принципом безпосередності дослідження доказів, суд не бере до уваги показання, які він не сприймав безпосередньо в судовому засіданні, на них не може бути посилання й у вироку. З тексту вироку вбачається, що місцевий суд послався лише на ті показання, які ОСОБА_1 давав під час розгляду справи в суді і в яких він не визнавав своєї вини в інкримінованих йому протиправних діяннях. Висновок про його винуватість суд зробив на підставі сукупності інших доказів, досліджених у судовому засіданні.

Зокрема, констатовано безпідставність вимоги у касаційній скарзі про те, що допит свідка ОСОБА_4 здійснений із порушенням вимог процесуального закону, оскільки цей свідок не попереджений, що може не давати показання щодо своїх родичів.

Як установив ВС, відповідно до ст. 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом. Поняття «члени сім’ї» та «близькі родичі» закріплені в КПК, СК, ЦК.

Так, п. 1 ч. 1 ст. 3 КПК до близьких родичів та членів сім’ї відносить: чоловіка, дружину, батька, матір, вітчима, мачуху, сина, дочку, пасинка, падчерку, рідного брата, рідну сестру, діда, бабу, прадіда, прабабу, внука, внучку, правнука, правнучку, усиновлювача чи усиновленого, опікуна чи піклувальника, особу, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також осіб, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі осіб, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі. Як встановлено з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_4 є двоюрідним братом ОСОБА_1, а отже він не є членом сім’ї або близьким родичем засудженого у розумінні зазначеної норми закону.

За таких обставин підстав визнавати допит цього свідка таким, що здійснений із порушеннями вимог закону, немає.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що ВС висловився щодо забезпечення права на захист у кримінальному провадженні.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Избрание нового председателя Кассационного хозяйственного суда Верховного Суда, онлайн
Избрание нового председателя Кассационного хозяйственного суда Верховного Суда, онлайн
Главное за день
Сегодня день рождения празднуют
 • Василь Бородій
  Василь Бородій
  суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
 • Ігор Садовий
  Ігор Садовий
  голова Запорізького окружного адміністративного суду
 • Віталій Мартинюк
  Віталій Мартинюк
  заступник голови Львівського окружного адміністративного суду