КСУ: розв’язання конституційного конфлікту народом шляхом проведення позачергових виборів відповідає Конституції

19:13, 20 июня 2019
Опублікована правова позиція Конституційного Суду у справі про розпуск Верховної Ради.
КСУ: розв’язання конституційного конфлікту народом шляхом проведення позачергових виборів відповідає Конституції

Конституційний Суд ухвалив Рішення у справі щодо відповідності конституційності Указу Володимира Зеленського «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» № 303/2019. Про це йдеться на сайті КСУ.

Цим рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що відповідає Конституції України Указ Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів».

Вказано, що Конституційний Суд, вирішуючи порушені в конституційному поданні питання, виходить, зокрема, із того, що Верховна Рада України 21 лютого 2014 року внесла зміни до Конституції України. Зокрема, змінила редакцію статті 83, доповнила її положеннями щодо коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, та редакцію статті 90, наділивши Президента України правом достроково припиняти повноваження Верховної Ради України у випадку невиконання вимог статті 83 Конституції України щодо формування коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.

Разом з тим, зазначається у Рішенні КСУ, Верховна Рада, обрана на позачергових виборах 26 жовтня 2014 року, протягом строку своїх повноважень не відновила у Регламенті парламенту правове регулювання питання припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, з яким пов’язується початок перебігу місячного терміну формування нової коаліції депутатських фракцій і конституційне право Президента України достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо така коаліція депутатський фракцій не сформована в Україні.

Внаслідок цього виник конституційний конфлікт між Президентом України та Верховною Радою України щодо підстав дострокового припинення повноважень, який немає правового вирішення, так як Основний Закон України не визначає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, а Регламент Верховної Ради України, всупереч вимогам статті 83 Конституції України, не передбачає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій депутатських фракцій у Верховній Раді України.

Водночас, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ; народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина друга статті 5 Конституції України). Це засадниче положення конкретизується приписом статті 69 Конституції України про те, що народне волевиявлення здійснюється через вибори.

Конституційний Суд  констатував, що розв’язання конституційного конфлікту народом шляхом проведення позачергових виборів до Верховної Ради відповідає вимогам частини другої статті 5 Конституції України.

Рішення КСУ є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

У голосуванні взяли участь 16 суддів Конституційного Суду.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Ректор Національної академії прокуратури про інновації в освіті та зміни в законодавстві
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
  • Дмитрий Боровков
    Дмитрий Боровков
    судья Зализнычного районного суда Львова