Всенародне опитування у день виборів не має законних підстав: Зеленського закликали відмовитися від ініціативи

18:40, 14 октября 2020
Конституція не наділяє Главу держави оголошувати чи призначати народні опитування: спільна заява низки організацій.
Всенародне опитування у день виборів не має законних підстав: Зеленського закликали відмовитися від ініціативи

Центр політико-правових реформ та низка громадських організацій закликають Президента відмовитися від ініціативи проведення національного опитування 25 жовтня. Відповідну заяву опублікував ЦППР.

Наголошується, що Президент не наділений правом самовільно проголошувати про проведення подібних опитувань, які не передбачені законодавством.  

Тому Володимира Зеленського закликали відмовитися від ініціативи щодо проведення всенародного опитування саме 25 жовтня 2020 року в день проведення місцевих виборів без завчасного формулювання питань опитування та в умовах відсутності законодавчої процедури проведення такого опитування.

Нижче наводимо повний текст заяви.

13 жовтня 2020 року Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні, яке було опубліковане на офіційній Facebook сторінці Офісу Президента України, оголосив про проведення в день місцевих виборів 25 жовтня 2020 року всенародного опитування з п’яти запитань без їхнього формулювання.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На сьогодні немає законодавчого підґрунтя для організації та проведення будь-яких всенародних опитувань (де-факто консультативних референдумів) жодним органом влади чи її посадовою особою, так само як і для поєднання таких ініціатив із проведенням чергових чи позачергових виборів. Згідно зі статтею 106 Конституції України повноваження Президента України визначаються виключно Конституцією України. Конституція не наділяє Главу держави оголошувати чи призначати народні опитування (крім випадків проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу).

Конституція України передбачає, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії (стаття 69), однак організація й порядок проведення виборів і референдумів визначається виключно законом (пункт 20 частини першої статті 92). Законопроєкт про народовладдя через всеукраїнський референдум (реєстр. № 3612), внесений Президентом України, був ухвалений Верховною Радою України 18 червня 2020 року лише в першому читанні. У цьому законопроєкті не передбачено можливості проведення подібних опитувань, а окремої законодавчої ініціативи щодо врегулювання проведення всеукраїнських опитувань нема.

Водночас наголошуємо, що консультації у формі всенародного опитування — важливий засіб вивчення думки виборців. Але для ефективного демократичного застосування цього інструменту народовладдя необхідна чітка та юридично визначена законом процедура. Справжня демократія полягає в прозорій та юридично визначеній процедурі, а не в імітації інструментів народовладдя, яке може привести навіть до маніпулювання інструментами народовладдя.

Проголошення всенародного опитування за 12 днів до дня голосування на місцевих виборах без наявності закону, який би регулював процедуру підготовки та проведення такого опитування є неправовим кроком із погляду легітимності його ініціювання, організації процесу та здатен підірвати довіру до результатів такого опитування та їхнього використання.

З огляду на все вищесказане, Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ закликає:

 1. Президента України відмовитися від ініціативи щодо проведення всенародного опитування саме 25 жовтня 2020 року в день проведення місцевих виборів без завчасного формулювання питань опитування та в умовах відсутності законодавчої процедури проведення такого опитування.
 2. Парламент утриматися від коригування виборчих процедур напередодні дня виборів.

До заяви Коаліції РПР також приєдналися:

 1. Центр політико-правових реформ
 2. Центр досліджень визвольного руху
 3. ГО «Детектор медіа»
 4. Український незалежний центр політичних досліджень
 5. ГО «Життя»
 6. Комітет виборців України
 7. Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва
 8. Інститут економічних досліджень та політичних консультацій
 9. Інститут масової інформації
 10. Національна асоціація медіа
 11. Громадське радіо
 12. ГО «Інтерньюз Україна»
 13. Інститут демократії їм. Пилипа Орлика
 14. Фундація «Суспільність»

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» писала, що в Офісі Президента прокоментували ідею всеукраїнського опитування, наголосивши, що воно не матиме юридичних наслідків.

Сьогодні Володимир Зеленський озвучив перше питання щодо довічного ув’язнення за корупцію. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Владимир Зеленский дает пресс-конференцию, ПРЯМОЙ ЭФИР
Владимир Зеленский дает пресс-конференцию, ПРЯМОЙ ЭФИР
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Дмитро Матохнюк
  Дмитро Матохнюк
  суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду
 • Галина Юровська
  Галина Юровська
  суддя Конституційного Суду України
загрузка...