Як простимулювати платника аліментів до сумлінного виконання своїх обов'язків

15:47, 7 июля 2017
На сьогодні досить актуальним стало питання щодо належного виконання батьківського обов’язку...
Як простимулювати платника аліментів до сумлінного виконання своїх обов'язків

Однак, слід зазначити, що будь-які дії платників відносно ухилення від сплати аліментів мають юридичні наслідки для таких боржників.

Тому, відповідно, в такий механізм втрутилася держава. Зокрема, згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» №2037-VIII 17.05.2017 року, який набирає чинності 08.07.2017 року, був в першу чергу збільшений мінімальний розмір аліментів на одну дитину, який не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (н-д: дитина до 6 років, розрахунок 1426 х 50% = 713 грн). З врахуванням доповненої ч. 5 ст. 183 СК України, при належній доказовій базі та заробітку (доходу) платника аліментів можливо стягнути до десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Також внесені зміни до ст. 182 СК України щодо переліку обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, що передбачають необхідність платнику аліментів «доводити джерело походження коштів», та наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів.

Тобто, якщо Вам стало відомо про придбання нерухомого або рухомого майна платником аліментів, сума якого не відповідає його офіційним джерелам доходу, то відповідно Ви маєте право звернутися до суду на збільшення встановленого розміру аліментів. На вас законодавець покладає лише надати доказ факту такого придбання, наприклад, про таку інформацію можна дізнатися із Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або інших офіційних джерел. Для такої оцінки враховується наявність у платника аліментів майна, наприклад, об’єктів нерухомості, транспорту тощо. В такому випадку факт виникнення джерела походження коштів законодавець покладає вже саме на платника аліментів.

Ця норма є досить вагомою, оскільки ухилення платником від сплати належного розміру аліментів з посиланням лише на офіційні джерела отримання його доходу надасть можливість відкорегувати розмір аліментів з врахуванням матеріального становища такого платника.

З врахуванням внесених змін до ст. 96 ЦПК, Ви маєте право звернутися до суду для видачі судового наказу на стягнення аліментів. Такий наказ може бути видано щодо вимог про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину — однієї чверті, на двох дітей — однієї третини, на трьох і більше дітей — половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, або ж щодо вимоги про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Крім того, доповнена ст. 70 СК при поділі спільної сумісної власності подружжям суд може відступити від засад рівності часток майна, якщо один із них ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей). Тобто, це також є досить суттєвою нормою при поділі майна, якою також, за належною доказовою базою, можна скористатися та збільшити свою частку за рахунок спільного майна подружжя.

Досить вагомою нормою є доповнення ст. 201 ЦПК, якою встановлена заборона зупинення провадження у справі про стягнення аліментів з підстави наявності спору про батьківство (материнство), визначення місця проживання дитини, про участь одного з батьків або родичів у вихованні дитини, спілкуванні з дитиною. Тобто, з набранням чинності цієї норми суд не має право зупинити провадження по справі про стягнення аліментів до вирішення іншої справи — навіть за наявності спору про оспорення факту батьківства чи з інших зазначених підстав, що надає можливість своєчасного вирішення справ по стягненню аліментів та уникнення випадків безпідставного затягування таких справ платниками аліментів.

Крім аліментів, Ви маєте право стягнути додаткові витрати на дитину, викликані особливими обставинами, зокрема необхідністю в розвитку дитини за наявності в неї здібностей, талантів, у зв'язку з її хронічною хворобою, лікуванням, каліцтвом тощо. Наприклад, у випадках, коли дитина потребує матеріальної допомоги у зв'язку з навчанням до досягнення нею 23 років, зазначені правовідносини регулюються ст. 199 СК України, або ж до досягнення дитиною повноліття (ст. 185 СК України). Н-д в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних від 12.04.2017 року по справі №471/1318/15-ц про стягнення аліментів на повнолітнього сина, який продовжує навчання, та додаткових витрат, суд касаційної інстанції підтримав висновок апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог стягнення додаткових витрат на дитину. Позивачем по зазначеній справі про понесення додаткових витрат на навчання було підтверджено копіями квитанції та довідкою з навчального закладу.

Якщо Ви не доведете наявність постійного доходу у відповідача при здійсненні підприємницької діяльності, то це ще не говорить, що з відповідача не будуть стягнуті аліменти. Зокрема, в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21.06.2017 року по справі №622/285/16-ц про стягнення аліментів суд касаційної інстанції, скасовуючи рішення апеляційної інстанції, погодився із судом першої інстанції, який за аналізом доказової бази дійшов висновку, що здійснення підприємницької діяльності не свідчить про нерегулярність доходу відповідача. Судом зазначено, що апеляційний суд дійшов помилкового висновку про безпідставність заявленого позивачем позову, оскільки остання не довела наявність постійного доходу у відповідача, однак суд апеляційної інстанції, ухвалюючи таке рішення, взагалі позбавив дитину права на утримання аліментів від батька та, таким чином, поклав всі витрати на її утримання лише на матір дитини, що суперечить вимогам СК України. Відповідно, таке рішення було скасовано.  

Тому, якщо виникає заборгованість по сплаті аліментів, Ви маєте право:

 • на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені;
 • за прострочення оплати додаткових витрат на стягнення суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних із простроченої суми;
 • можете звернутися до виконавчої служби щодо направлення державним виконавцем подання до суду про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника до виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням або ж щодо накладення арешту на виявлене рухоме чи нерухоме майно;
 • звернутися на призначення допомоги до територіального управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (фактичного проживання);
 • подання заяви щодо притягнення боржника до кримінальної відповідальності (ст. 164 КК України)

Крім того, на сьогодні наявні ще досить дієві юридичні механізми впливу, які направлені на стимулювання платників аліментів для належного виконання свого батьківського обов’язку.


Блог отражает исключительно точку зрения автора. Текст блога не претендует на объективность и всесторонность освещения темы, о которой идет речь.

Мнение редакции «Судебно-юридической газеты» может не совпадать с точкой зрения автора. Редакция не несет ответственность за достоверность и толкование приведенной информации и выполняет исключительно роль носителя.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Как судьям будут компенсировать сверхурочные
Сегодня день рождения празднуют
 • Юрий Фурик
  Юрий Фурик
  судья Высшего специализированного суда Украины по рассмотрению гражданских и уголовных дел
 • Алина Сидорук
  Алина Сидорук
  судья Хозяйственного суда Тернопольской области
 • Олег Малиновский
  Олег Малиновский
  судья Апелляционного суда Киева
Новости онлайн