У яких випадках допускаються заходи забезпечення позову: роз’яснення ВС

15:10, 5 апреля 2019
Застосовуючи заходи забезпечення позову з підстав, які законом не передбачені, суд втрутився у компетенцію Державної служби геології та надр України
У яких випадках допускаються заходи забезпечення позову: роз’яснення ВС

Забезпечуючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що невиконання припису може мати наслідком зупинення дії спеціального дозволу, що, у свою чергу, унеможливить здійснення господарської діяльності заявника. Апеляційний суд залишив ухвалу суду першої інстанції без змін.

Верховний Суд скасував ці судові рішення, зазначивши, що застосовуючи заходи забезпечення позову з підстав, які законом не передбачені, суд втрутився у компетенцію Державної служби геології та надр України, зупинив дію припису та фактично надав можливість позивачу як надрокористувачеві не виконувати вимоги припису, незважаючи на встановлені відповідачем під час заходу державного нагляду (контролю) порушення вимог законодавства. Суд фактично погодився із збереженням стану триваючого порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, які виявлені відповідачем.

Насамперед, Верховний Суд звернув увагу на те, що:

  1. Рішення суду за такими позовами не потребують виконання, тому у справі за таким позовом не може бути ускладнення чи унеможливлення виконання рішення суду.
  2. Предметом судового розгляду не є законність імовірних наслідків невиконання припису, позаяк суд здійснює захист реально порушених прав, а не тих, які ймовірно може бути порушено у майбутньому.
  3. Твердження про «очевидність» порушення до розгляду справи по суті є висновком, який свідчить про правову позицію суду наперед, тому застосування заходів забезпечення позову з цієї підстави допускається у виключних випадках.

З постановою Верховного Суду можна ознайомитись за посиланням

Раніше «Судово-юридична газета» публікувала постанову ВП ВС щодо оскарження відмови внести зміни до актового запису цивільного стану.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Пенсионную реформу в Украине обсудят при участии министра финансов и министра соцполитики, ОНЛАЙН
Пенсионную реформу в Украине обсудят при участии министра финансов и министра соцполитики, ОНЛАЙН
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Тарас Бисага
  Тарас Бисага
  суддя Закарпатського апеляційного суду
 • Лариса Татарчук
  Лариса Татарчук
  голова Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська
 • Олена Осіпова
  Олена Осіпова
  суддя Сумського окружного адміністративного суду
 • Антон Рупак
  Антон Рупак
  суддя Вінницького апеляційного суду
 • Любов Стас
  Любов Стас
  суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду
загрузка...