Поважні причини пропущення строку для прийняття спадщини: рішення ВС

09:20, 18 мая 2020
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Поважні причини пропущення строку для прийняття спадщини: рішення ВС

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув справу № 314/2550/17 та встановив, що народження у спадкоємця дитини незадовго до смерті спадкодавця, її лікування в умовах стаціонару в період строку для подання заяви про прийняття спадщини, є поважними причинами, та такими, що створюють істотні труднощі для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Обставини справи

Громадянка України звернулась до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. На обґрунтування позовних вимог зазначила, що після смерті спадкодавця, відкрилася спадщина на земельну ділянку. За життя спадкодавець склав заповіт, згідно якого заповідав позивачу  земельну ділянку.

Суди встановили, що позивач народила дитину та була зайнята постійним доглядом за нею. Крім того, у період з 30 січня по 14 лютого 2017 року позивач знаходилася на стаціонарному лікуванні. Вказані обставини унеможливили прийняття нею спадщини у встановлений законом строк.

30 березня вона звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск шестимісячного строку для її прийняття.  Посилаючись на те, що причина пропуску строку прийняття спадщини є поважною, просила визначити її додатковий строк у один місяць.

Рішенням Вільнянського районного суду Запорізької області в задоволенні позову відмовлено.

Постановою апеляційного суду Запорізької області рішення Вільнянського районного суду Запорізької області скасовано. Визначено додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.

Висновок Верховного Суду

Судді ВС підкреслюють, що згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини. 

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов’язані з об’єктивними, непереробними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо :

 • у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;
 • ці обставини визнані судом поважними;

ВС наголошує, що при цьому вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Разом з тим, Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

ВС зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Судами встановлено, що шестимісячний строк для прийняття спадщини сплинув 25 лютого 2017 року, а до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини особа звернулася 30 березня 2017 року.

Судді ВС наголошують, що суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову особи про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, визнавши народження у спадкоємця дитини незадовго до смерті спадкодавця, її лікування в умовах стаціонару в період строку для подання заяви про прийняття спадщини, поважними причинами, та такими, що створюють істотні труднощі для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Також ми повідомляли, що КЦС ВС роз’яснив, хто є належним відповідачем у спорах щодо спадщини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
В судах не вистачає суддів: чим це загрожує
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Виталий Марчак
  Виталий Марчак
  заместитель председателя Черновицкого апелляционного суда
 • Игорь Залимский
  Игорь Залимский
  судья Седьмого апелляционного административного суда