КАС заперечив часові обмеження при виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці

11:30, 26 октября 2020
Колегія суддів КАС попросила Пенсійний фонд керуватись законом, а не підзаконними нормативно-правовими актами, які йому суперечать.
КАС заперечив часові обмеження при виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці

У справі № 420/1234/19 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зобов`язав Управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці з 04.12.2018 до 31.12.2018.

Проаналізувавши положення законодавства колегія суддів дійшла висновку, що правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

КАС звернув увагу, що з 04.12.2018 втратили чинність положення ч. 3 ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VІ (у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 № 192-VІII) та відновили свою дію положення цієї статті в його первинній редакції, а саме: «Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом».

Тобто саме з 04.12.2018 виникає необхідність у проведенні перерахунку позивачу раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оскільки саме з цієї дати визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ч.ч. 3, 10 ст. 133 Закону України від 07.07.2010 №245З-IV «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції Закону України від 12.02.2015 № 192-VIII «Про забезпечення права на справедливий суд»), відтак змінено розмір складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Пенсійного Фонду України від 25.01.2008 № 3-1 передбачено, що звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та довідка про розмір суддівської винагороди подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання.

Відповідно до п. 4 розділу ІІ Порядку перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

Натомість п. 4 розділу ІІ Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) взагалі позбавляє позивача права на отримання довічного грошового утримання судді з урахуванням проведеного перерахунку у відповідності до вимог ст. 142 Закону № 1402-VIII за той місяць, коли було змінено розмір складових суддівської винагороди судді.

Колегія суддів наголосила, що ч. 4 ст. 142 Закону № 1402-VIII не містить відповідні часові обмеження здійснення виплати за наслідками перерахунку, які у цьому випадку фактично позбавляють особу на реалізацію права отримання належного розміру грошового утримання за один місяць та пов`язує право на перерахунок щомісячного довічного утримання саме зі зміною розміру складових суддівської винагороди.

Таким чином, у спірних правовідносинах Пенсійному органу слід керуватись законом, а не підзаконними нормативно-правовими актами, які такому закону суперечать.

Раніше КАС дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення не входить до складу суддівської винагороди, з якої обчислюється щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Нова карта судів України: що стане з місцевими судами та що чекає громадян, суддів та апарати
Нова карта судів України: що стане з місцевими судами та що чекає громадян, суддів та апарати
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Іванна Іванюк
  Іванна Іванюк
  суддя Залізничного районного суду м. Львова
 • Олена Висоцька
  Олена Висоцька
  заступник Міністра юстиції України
 • В'ячеслав Хохуляк
  В'ячеслав Хохуляк
  суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
загрузка...