Власників кондиціонерів пропонують штрафувати за неправильний відвід конденсату

10:58, 25 января 2021
Для уникнення штрафу конденсат треба буде відводити у визначені «спеціально пристосовані місця».
Власників кондиціонерів пропонують штрафувати за неправильний відвід конденсату

За даними Центральної геофізичної обсерваторії, в Україні щороку стає все спекотніше. Середня річна температура у 2019 та 2020 роках перевищила норму на 2,9 та 3,2 градуси відповідно. Тож, цьогорічні морози нижче -10 градусів – це радше виняток, який з роками ставатиме все рідшим. Гарячіше стає і влітку, а тому щороку більше й більше помешкань мають кондиціонери, а новобудову без охолоджуючого пристрою взагалі важко уявити.

На думку депутата від Слуги Народу Сергія Гривка, таке масове встановлення кондиціонерів веде і до масових порушень, які необхідно припинити – для цього він зареєстрував у парламенті законопроект №4619. У пояснювальній записці до документа він пише, що багато людей під час встановлення кондиціонерів порушують державні будівельні норми. Зокрема, ДБН передбачають, що «не допускається виводити конденсат від приладів охолодження на фасад будівлі». Натомість конденсат необхідно виводити до зливової або побутової каналізації.

При цьому на практиці ці вимоги ігнорують і виходить наступне: «Конденсат із [кондиціонерів] замість належним чином облаштованого та акуратного відведення і збору попадає в навколишнє середовище: на голови перехожих; на дахи чи фасади поруч розташованих будівель; на дахи балконів, створюючи при цьому ритмічний шум від капання; його розносить вітер і т.д. Крім того, в конденсаті, який виводиться, не виключається наявність забруднюючих речовин», – пише автор.

При цьому на рівні законів жодних вимог, а також санкцій за їх порушення не визначено. Сергій Гривко пропонує їх – санкції – запровадити. За його пропозицією у КУпАП має з’явитися стаття 96-3 «Виведення конденсату від розміщених на фасадах будинків (будівель, споруд) приладів охолодження (кондиціонерів) у не пристосовані для цього місця», за порушення якої буде накладатися штраф. У цій же статті міститься примітка щодо того, що саме варто розуміти під пристосованими для виведення конденсату місцями. До них відносяться:

 • зливова каналізація;
 • побутова каналізація (в разі виведення конденсату з розривом струмини через гідрозатвор);
 • резервуари, обладнані та розміщені таким чином, щоб збирати конденсат та не допускати його витоку або поширення іншим чином.

Якщо конденсат від розміщених на фасадах будинків кондиціонерів виведений не у «спеціально пристосовані місця», описані вище, вам загрожує штраф у розмірі 1700 гривень. Якщо ж протягом року вас будуть повторно притягати за порушення статті 96-3, доведеться заплатити вже 3400 грн. Складати відповідні протоколи про адміністративні правопорушення будуть поліцейські, а розглядати справи – органи державного будівельного контролю і нагляду та їхні інспектори.

Цікавим є те, що формулювання пропонованої статті дозволяє притягати до відповідальності не лише власників квартир та офісів у багатоповерхівках, але й власників приватних будинків. Тобто, якщо ви живете у власному будинку, і конденсат із вашого виведеного на фасад кондиціонера ллється не у «спеціально пристосоване місце», а просто на землю у дворі, вас можна буде притягнути до відповідальності.

Також деякі сумніви викликає пропонована дата набрання чинності закону – 1 червня. Зважаючи на те, що цей законопроект навряд чи можна віднести до тих, що зазвичай розглядаються у «турборежимі», імовірність того, що його ухвалять у найближчий місяць-два, невелика. У підсумку, може виникнути ситуація, коли у громадян залишиться занадто мала кількість часу, щоб усунути невідповідності до набрання законом чинності.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що у Верховній Раді пропонують збільшити штрафи за невиплату заробітної плати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Зеленский: должны дополнить деятельность Международного уголовного суда, создав спецтрибунал
Зеленский: должны дополнить деятельность Международного уголовного суда, создав спецтрибунал
Главное за день
Сегодня день рождения празднуют
 • Дмитро Татаринов
  Дмитро Татаринов
  суддя Запорізького окружного адміністративного суду
 • Ірина Соломко
  Ірина Соломко
  суддя Чернігівського окружного адміністративного суду
загрузка...