Херсонський апеляційний суд стягнув понад 47 тисяч грн пені за порушення аліментних зобов`язань

16:00, 8 апреля 2021
Апеляційний суд вкотре звернув увагу на порядок обрахунку пені за прострочення сплати аліментів на утримання дитини.
Херсонський апеляційний суд стягнув понад 47 тисяч грн пені за порушення аліментних зобов`язань

Ірина Легка,

Завідувач сектором із забезпечення зв’язків зі ЗМІ

Херсонського апеляційного суду

Мати неповнолітньої дитини звернулася із позовом про стягнення пені за несплату аліментів, пояснивши, що з 2012  до 2019 року відповідач сплачував аліменти нерегулярно та не в повному обсязі, а тому заборгованість зі сплати аліментів за цей період складає 47 009,46 грн, яку відповідач погасив лише у травні 2019 року.  Виходячи з положень ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу України,  позивачка просила стягнути пеню за прострочення сплати аліментів на утримання сина в розмірі 47 009,46 грн та судові витрати.

Рішенням  суду першої інстанції стягнуто пеню у розмірі 21 988,66 гривень.

Позивач оскаржила зазначене рішення в апеляційному порядку, вказавши на неправильне застосування формули, за якою нараховується пеня.

Перевіривши законність та обґрунтованість  оскаржуваного рішення, колегія суддів Херсонського апеляційного суду звернула увагу, що зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, тому суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня їх фактичної сплати чи до дня ухвалення судом рішення, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Згідно з ч. 1 ст. 196 СК України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

Тож розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов'язання не включається до строку заборгованості) та помножити на 1 відсоток.

 Тобто формула така: заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %.

За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем.

Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем (такі висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду № 333/6020/16-ц від 03.04.2019 р.).

У разі, якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на різницю між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені - 1 %.

У згаданій справі суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведений судом першої інстанції розрахунок пені є помилковим і загальна сума пені за порушення  відповідачем аліментних зобов`язань становить 59 372,76 гривень.

Оскільки ч. 1 ст. 196 СК України чітко і безальтернативно встановлено розмір стягнення судом неустойки (пені) - не більше 100 % заборгованості за аліментами, то сума пені за матеріалами цієї справи не може бути більшою за 47009,46 грн.

Тому оскаржуване рішення апеляційним судом було змінено - збільшено розмір стягнутої пені за несплату аліментів з 21 988,66 гривень до 47009,46 гривень.

Детальніше про особливості розрахунку пені за несплату аліментів на прикладі наведеної справи дивіться у постанові Херсонського апеляційного суду за № справи 766/15403/19 в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Автор: Ірина Легка
Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Плюс 600 млн на суди та відстрочка виконання рішень по соціальним спорам: чи підтримають депутати
Плюс 600 млн на суди та відстрочка виконання рішень по соціальним спорам: чи підтримають депутати
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Андрій Костін
  Андрій Костін
  голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики
 • Юрій Жизнєвський
  Юрій Жизнєвський
  голова Житомирського апеляційного суду
 • Микола Мойсюк
  Микола Мойсюк
  суддя Вищого адміністративного суду України
 • Олена Соколенко
  Олена Соколенко
  суддя Одеського окружного адміністративного суду
 • Ростислав Кузан
  Ростислав Кузан
  суддя Львівського окружного адміністративного суду
загрузка...