Декларування у 2020 році: українцям відповідали на найчастіші запитання

14:36, 8 марта 2020
Громадянам потрібно знати деякі особливості щодо декларування доходів, одержаних протягом 2019 року.
Декларування у 2020 році: українцям відповідали на найчастіші запитання
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

З початку 2020 року в Україні стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2019 року. У громадян виникає багато питань щодо декларування, тому фахівці Головного управління ДПС у Запорізькій області відповіли на головні з них.

Куди подається річна податкова декларація, якщо фізична особа прописана в одному місці, а дохід отримує в іншому?

Податкова декларація подається за звітний період в установлені строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).

Податковою адресою платника податків — фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі.

Платник податків — фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ст. 45 ПКУ).

Отже, платник податків, який зобов’язаний або має право надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до податкового органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.

Якщо квартира здається в оренду. Чи необхідно подавати декларацію?

Якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку — орендодавець.

Громадянин, який отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов'язаний подати податкову декларацію за підсумками звітного податкового року (пп. 170.1.5 ст. 170 Податкового кодексу).

Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, що провадить незалежну професійну діяльність.

Таким чином громадяни, які отримували протягом 2019 року доходи не від податкових агентів, зокрема, доходи від надання в оренду нерухомого чи рухомого майна, зобов’язані не пізніше 30 квітня 2020 року надати податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Чи подавати декларацію у разі продажу квартири, яка була отримана у спадщину?

Дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Однак умова щодо перебування такого майна у власності понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину (п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу).

Отже, дохід, отриманий від продажу квартири, яку отримано у спадщину, навіть якщо квартира перебуває у власності менше трьох років, не оподатковується.

Якщо за операцією купівлі-продажу одного з об’єктів нерухомого майна, не виникає обов’язку щодо сплати податку, то подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у такому випадку не потрібно.

Чи можна включати до податкової знижки оплату вартості послуг на лікування та придбання ліків?

До переліку витрат, які включаються до податкової знижки, відповідно пп. 166.3.4 ст. 166 Податкового кодексу України, включається, зокрема, сума коштів, сплачених на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків.

При цьому зазначена норма набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинність закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування (п. 1 розділу ХІХ ПКУ).

Наразі закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування чинності не прийнятий, тому податкова знижка за витратами, понесеними платником на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з його лікування або лікування члена сім’ї першого ступеня споріднення, за наслідками 2019 року не надається.

Раніше «Судово-юридична газета» інформувала, що оприлюднено інфографіку щодо заповнення електронних декларацій за новими правилами.

Додамо, українцям повідомили про 11 головних пунктів щодо змін в декларуванні.

А ще стало відомо, що суб’єкти декларування не зобов’язані проводити оцінку землі для цілей декларування.

Крім того, НАЗК підготувало інструкцію по заповненню декларацій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Ужесточение уголовной ответственности: как на практике наказывают за преступления в военное время
Ужесточение уголовной ответственности: как на практике наказывают за преступления в военное время
Сегодня день рождения празднуют
  • Олег Мельник
    Олег Мельник
    голова Північно-Західного апеляційного господарського суду
  • Оксана Ул’яновська
    Оксана Ул’яновська
    суддя Святошинського районного суду міста Києва