Трудова міграція: права та обов’язки мігрантів

18:35, 21 апреля 2021
Громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Трудова міграція: права та обов’язки мігрантів

Трудова міграція серед громадян України сьогодні доволі поширене явище. Утім, окрім позитивних аспектів, як от інвестування заробітчанами коштів в українську економіку та набуття ними за кордоном нового фаху й досвіду, це явище асоціюється з низкою ризиків, пов’язаних, зокрема, із соціальним захистом та пенсійним забезпеченням тих, хто працює за межами батьківщини.

Які ж права гарантує держава трудовим мігрантам і які обов’язки на них покладає - розповідає Міністерство юстиції України.

Спектр прав громадян України - трудових мігрантів передбачено Законом України «Про зовнішню трудову міграцію». Серед цих прав, зокрема:

 • права трудових мігрантів на належні умови праці, винагороду, відпочинок і соціальний захист;
 • право на пенсійне забезпечення;

Громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

До того ж трудові мігранти і члени їхніх сімей можуть добровільно брати участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Щоб стати учасником цієї системи, необхідно подати заяву до податкового органу України за місцем проживання. Такий орган розгляне її впродовж 30 календарних днів з дня отримання та, за наявності передбачених законом підстав, укладе з трудовим мігрантом договір про добровільну участь.

 • право на визнання здобутої за кордоном освіти;

Воно стосується як загальної середньої та професійно-технічної, так і вищої освіти. Іноді, для компенсації відмінностей в академічних (навчальних) програмах, необхідно пройти додаткове навчання, тести на компетентність, практику, захистити курсові, дипломні роботи тощо.

У результаті трудовий мігрант, який здобув освіту за кордоном, отримує свідоцтво, яким підтверджується його право на продовження освіти або працевлаштування за фахом на території України.

 • право на підтвердження результатів неформального професійного навчання;

Підтвердження здійснюють підприємства, установи, організації, які відповідають вимогам, установленим Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Міністерством освіти і науки України.

Особі, яка підтвердила кваліфікацію, видається свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації.

 • право утворювати за кордоном громадські об’єднання.

Серед обов'язків трудових мігрантів – сплачувати податки з доходів, отриманих за кордоном.

Суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні.

Сплатити військовий збір у розмірі 1,5% з доходів доведеться, незалежно від того, чи були сплачені податки за кордоном, чи ні.

Крім того, трудові мігранти, як платники податків, що отримують іноземні доходи, зобов’язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року.

Необхідно пам’ятати також про обов’язок сплати податків і зборів на майно, розташоване на території України, яке належить трудовому мігранту.

Також «Судово-юридична газета» пояснювала, які ризики несе податкова амністія від Зеленського.

Крім того, ми писали про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні військового: КАС ВС висловив позицію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Что означает налоговая амнистия для граждан: комментируют народные депутаты
Что означает налоговая амнистия для граждан: комментируют народные депутаты
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Олександр Кравець
  Олександр Кравець
  суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду
 • Валентин Томилко
  Валентин Томилко
  суддя Полтавського апеляційного суду
 • Людмила Білецька
  Людмила Білецька
  суддя Центрального апеляційного господарського суду
 • Світлана Карпенко
  Світлана Карпенко
  суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
 • Микола Міняйло
  Микола Міняйло
  голова Миколаївського апеляційного суду
загрузка...