Нові санітарні норми від МОЗ: що українцям треба знати про нові заборони

14:15, 12 июля 2019
Проект наказу наближує українські норми до європейських.
Нові санітарні норми від МОЗ: що українцям треба знати про нові заборони

Міністерство охорони здоров’я поширило проект наказу «Про внесення змін до Державних санітарних норм і правил утримання територій населених місць».

Пропоновані зміни мають вдосконалити правила утилізації та сортування сміття, утримання прибудинкових територій, парків та скверів, впорядкувати систему озеленення, убезпечити забруднення підземних вод і джерел водопостачання, а також створити умови для реалізації прав людей з інвалідністю нарівні з іншими громадянами. Крім того, проект наказу наближує українські норми до європейських.

Зміни, які пропонує проект наказу:

Люди з інвалідністю, батьки із дитячими візочками, велосипедисти та інші групи населення мають безпечно і комфортно пересуватись містом чи селищем. Нові норми зобов’язують при проектуванні, будуванні та утриманні територій облаштовувати належний доступ.

Наприклад, обов’язковими стануть:

 • широкий (120 см) і пологий з’їзд з тротуару чи велодоріжки;
 • пандус з належною шириною та ухилом або ліфт на кожному з виходів підземних і надземних пішохідних переходів;
 • лави для сидіння вздовж вулиць (кожні 300 м);
 • паркувальні стовпчики або інші перепони для в’їзду машин в пішохідну зону.

Ще одна норма — доступність громадських вбиралень. У кожній зоні зелених насаджень, де гуляють люди, обов’язково має бути хоча б один громадський стаціонарний туалет. Оптимальна відстань між вбиральнями — до 700 метрів, а в людних місцях — до 300 метрів.

У кожній громадській вбиральні має бути облаштований стіл для сповивання немовляти та забезпечений доступ до питної води.

Також є вимоги до розміщення місцевих очисних споруд. Вони мають бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення, урізів водойм на відстань згідно з висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Нові норми зобов’язують встановлювати окремі контейнери для сортування сміття — для пластику, скла, металу, паперу та органіки. Крім того, такі контейнери обов'язково облаштовуються огорожею, кришкою чи навісом. Чистити контейнери з органічними відходами потрібно не рідше ніж кожні три доби взимку, і щодня — в теплу пору року. Сортовані побутові відходи — пластик, скло, метал, папір — можуть зберігатися до заповнення контейнера.

У підземних (заглиблених) контейнерах органічні відходи можуть зберігатися до заповнення контейнера, але не більше 7 діб, а сортовані — до повного заповнення контейнера.

Крім того, урни для сміття мають бути на кожному з кутів перехресть вулиць, а також біля зупинок громадського транспорту, входів до метро, вокзалів, підземних переходів, громадських будівель та споруд.

Нові норми детально регламентують правила поводження з опалим листям. У період листопаду потрібно своєчасно прибирати опале листя з проїжджої частини, відокремлених трамвайних ліній, велодоріжок та тротуарів. У скверах та парках збирати листя дозволяється тільки з газонів. Удобрювати насадження, при цьому необхідно вносити підкормку згідно потреб відповідних зелених насаджень треба відповідно до потреб кожної рослини і мульчувати весь відкритий ґрунт.

Зібране листя вивозитимуть на поля компостування. Забороняється спалювання листя, яке призводить до забруднення повітря, води та ґрунту, а також до зникнення певних видів тварин.

Проект закону регламентує правила прибирання територій взимку. Наприклад, щоб не було ожеледиці, посипати тротуари, велодоріжки та пішохідні зони потрібно гранвідсівом з вмістом солі 7 %. Натомість посипка піском та  піскосумішшю з сіллю забороняється, оскільки вона забруднює ґрунт, школить зеленим насадженням, а також псує взуття.

Щодо озеленення територій та зменшення запиленості повітря, пропонується запровадити низку нових норм та правил.

Так звана омолоджувальна обрізка дерев на територіях населених місць буде заборонена. Така обрізка зменшує розмір крони дерева і погіршує процес очищення повітря та значно зменшує площу затінених територій. А тінь дерев може на кілька градусів знизити температуру повітря, що особливо важливо під час літньої спеки. Раз на 5 років потрібно проводити інвентаризацію стану дерев.

Висаджуватимуть лише ті дерева, які відповідають певним характеристикам, зокрема — мають сформовану крону і стійкість до загазованості. Висаджувати дерева, кущі і рослини з колючками або отруйними плодами забороняється.

Відкритий ґрунт на територіях населених місць не дозволяється. Весь ґрунт має бути покритий газоном, багаторічними рослинами, пристовбурними решітками або мульчою.

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» писала, що комітет ВР схвалив новий законопроект щодо екологічної «децентралізації». Якщо новий закон ухвалять, то 100 % екологічного податку залишиться в містах.

Також ми повідомляли, що Києву загрожує екологічна катастрофа.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Андрій Богдан про зміни до КПК щодо прав адвокатів, слідчих та прокурорів
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Валентина Юрченко
  Валентина Юрченко
  судья Кассационного административного суда Верховного Суда
 • Александр Стародуб
  Александр Стародуб
  судья Кассационного административного суда Верховного Суда
 • Александр Мельник
  Александр Мельник
  судья Николаевского окружного административного суда
 • Ростислав Козюренко
  Ростислав Козюренко
  судья Франковского районного суда Львова